23.7.2026 08:30:09 EEST | Kempower Oyj |
Half Year financial report
Kempower Corporation, Stock Exchange Release (Half-year financial report), 23 July 2026 at 8:30 am EEST
Kempower Corporation Half Year Financial Report 2026,
1 January–30 June 2026: Continued revenue growth momentum with sequentially improving gross margin
April-June 2026 in brief (comparison figures in parenthesis April-June 2025)
Order intake decreased by 6% to EUR 69.8 million (EUR 74.3 million)
Revenue increased by 10% to EUR 68.6 million (EUR 62.2 million), excluding foreign exchange impact the increase was 10%
Gross profit margin was 47.2% (50.6%)
Operative EBIT remained at last year’s level and amounted to EUR -1.9 million (EUR -1.7 million), -2.8% of revenue (-2.7%)
Amount of energy charged through Kempower chargers increased by 93% to 312,823 MWh (161,670)
January-June 2026 in brief (comparison figures in parenthesis January-June 2025)
Order intake increased by 4% to EUR 138.8 million (EUR 133.7 million)
Revenue increased by 28% to EUR 135.5 million (EUR 105.7 million), excluding foreign
exchange impact the increase was 28%
Gross profit margin was 46.3% (50.1%)
Operative EBIT increased to EUR -5.4 million (EUR -9.0 million), -4.0% of revenue (-8.5%)
Amount of energy charged through Kempower chargers increased by 99% to 624,653 MWh (314,680)
KEY FIGURES
MEUR
Q2/2026
Q2/2025
Change, %
H1/2026
H1/2025
Change, %
2025
Order backlog
137.8
116.4
18%
137.8
116.4
18%
141.3
Order intake
69.8
74.3
-6%
138.8
133.7
4%
303.5
Revenue
68.6
62.2
10%
135.5
105.7
28%
251.3
Revenue growth, %
10%
9%
28%
6%
12%
Gross profit
32.4
31.5
3%
62.7
53.0
18%
119.6
Gross profit margin, %
47.2%
50.6%
46.3%
50.1%
47.6%
Operating profit/loss (EBIT)
-2.2
-2.9
24%
-5.9
-10.2
42%
-14.3
EBIT margin, %
-3.2%
-4.7%
-4.3%
-9.7%
-5.7%
Operative EBIT
-1.9
-1.7
-12%
-5.4
-9.0
40%
-12.4
Operative EBIT margin, %
-2.8%
-2.7%
-4.0%
-8.5%
-4.9%
Profit/loss for the period
-1.6
-2.7
41%
-5.3
-8.8
40%
-12.4
Equity ratio, %
40.2%
45.0%
40.2%
45.0%
41.6%
Cash flow from operating activities
-11.7
4.0
-12.8
-3.5
-261%
3.4
Investments
2.7
1.4
89%
5.5
3.2
73%
8.2
Net debt
1.1
-17.4
1.1
-17.4
-19.2
Net cash
20.6
43.8
-53%
20.6
43.8
-53%
43.0
Items affecting comparability
0.3
1.2
0.5
1.2
1.9
Earnings per share, basic, EUR
-0.03
-0.05
41%
-0.10
-0.16
40%
-0.22
Earnings per share, diluted, EUR
-0.03
-0.05
41%
-0.10
-0.16
40%
-0.22
Headcount end of period
856
829
3%
856
829
3%
825
Outlook for 2026 (specified)
Specified outlook:
2026 revenue is expected to grow between 10%–25% compared to year 2025, assuming no major impact from foreign currency exchange rates (revenue 2025: EUR 251.3 million).
2026 operative EBIT is expected to improve significantly compared to year 2025 (operative EBIT 2025: EUR -12.4 million).
Kempower has reduced the upper end of its revenue outlook from 30% growth to 25% to reflect the slower market development among charge point operators (CPOs) driven by ongoing consolidation and their prioritization on network utilization and profitability. For Kempower, the activity with fleet customers has remained strong and some long-standing CPO customers are gradually increasing their investments.
Kempower has launched a fixed cost reduction program to calibrate its cost base to market conditions and the new strategic priorities. The cost reduction program is expected to generate fixed cost savings of more than EUR 5 million, and savings are expected to begin towards the end of 2026 and ramp up through the course of the first half of 2027. Accordingly, the program does not change Kempower’s operative EBIT outlook for 2026.
Previous outlook:
2026 revenue is expected to grow between 10%–30% compared to year 2025, assuming no major impact from foreign currency exchange rates (revenue 2025: EUR 251.3 million).
2026 operative EBIT is expected to improve significantly compared to year 2025 (operative EBIT 2025: EUR -12.4 million).
CEO BHASKER KAUSHAL COMMENTS ON THE Q2/2026 RESULTS: Continued revenue growth momentum with sequentially improving gross margin
Kempower delivered double-digit revenue growth in the second quarter of 2026, bringing first-half growth to 28% year-on-year. This was supported by continued new customer wins and strong momentum in our aftermarket business, where revenue rose 35% in Q2 and 40% in H1. Gross profit margin improved sequentially from Q1, reflecting the successful ramp up of our product cost reduction initiatives and disciplined execution.
Order intake was slightly below the comparison period in Q2 but increased 4% for the first half. We experienced softness versus last year among charge point operators (CPOs) and some shift in expected deal closings. At the same time, our fleet order intake remained strong. Our order backlog is up 18% year-on-year, giving us a solid foundation for the upcoming quarters.
The EV fast charging market continued to evolve. BEV registrations grew 27% in Europe but declined 22% in North America in Q2. New public DC fast charging installations in Europe fell 19% amid ongoing charge point operator consolidation and greater focus on profitability versus network expansion, while North American installations returned to growth, up 11%. The fleet segment continues to expand strongly on the electrification of trucks and buses; e-truck and e-bus registrations grew 37% year-on-year in Q1 2026 (data reporting is subject to a lag). BEV registrations remain a leading indicator of charging infrastructure demand, and despite quarter-to-quarter market fluctuations, recent registration growth suggests stronger installation trend ahead given the typical lag between registrations and charger deployments. Despite slower infrastructure deployment, the long-term outlook remains supported by rising EV adoption, regulatory support and ongoing investment in high-power charging.
In Q2, revenue in North America grew 54% and APAC & MEA more than doubled. Aftermarket revenue grew 35% – this includes parts, service contracts, modernization and software-as-a-service. These advance our key strategic priorities of building a more geographically balanced business with higher share of lifecycle solutions.
Gross profit margin was 47.2%, up 1.9 percentage points from the previous quarter. Year-on-year, margin remains under pressure in a price-sensitive, competitive market, as we balance driving above-market growth with margin expansion. During the first half, we had achieved approximately EUR 4 million of savings toward our target of more than EUR 10 million. We consider this on track, as savings initiatives ramp further and higher second half volumes strengthen the productivity effect.
Operative EBIT improved 40%, i.e. EUR 3.6 million, in the first half and remained at last year’s level in Q2. As we pursue sustained profitability improvement, we have launched a fixed cost reduction program to calibrate our cost base to market conditions and our new strategic priorities. The cost reduction program is expected to generate fixed cost savings of more than EUR 5 million, and savings are expected to start towards the end of 2026 and ramp up through the course of the first half of 2027.
Working capital was temporarily impacted by higher receivables, primarily driven by longer payment terms from higher strategic partner sales. We are keeping a clear focus on cash management and with total liquidity of EUR 102 million our financial position remains solid.
During the quarter we launched the Mega Satellite Flex, enabling operators to serve more vehicle types, and introduced Analytics View within our ChargEye platform, giving operators a centralized, network-wide view of performance. We are making strong progress on our strategic priority of driving technology leadership, and these releases position us well in high-power charging, total cost of ownership and intelligence.
We also updated and shared publicly our strategy and 2030 financial targets at our Capital Markets Day. Our mission – accelerating the electric mobility transition – remains unchanged. By 2030, we target a revenue CAGR of 15-25% and an operative EBIT margin of 10-15%.
In summary, we grew revenue and strengthened gross margins and despite softer in-quarter order intake our strong backlog and expanding installed base position us well for the remainder of 2026. I thank the entire Kempower team for their dedication, efforts and continued focus on disciplined execution.
Bhasker Kaushal, CEO
This release is a summary of Kempower Corporation Half Year Report, 1 January–30 July 2026. The complete report is attached to this release and available at https://investors.kempower.com
Webcast
A combined webcast and teleconference for shareholders, analysts and media will take place today, Thursday the 23rd of July 2026, starting at 10.30 EEST. At the event, Kempower’s CEO Bhasker Kaushal and CFO Jukka Kainulainen will present the Half-Year Financial Report and discuss current company topics. The event, including the Q&A session, will be held in English and is broadcasted live.
A link to the webcast is available at https://kempower.events.inderes.com/q2-2026
A link to the teleconference is available at https://events.inderes.com/kempower/q2-2026/dial-in
Registration is required for the teleconference. After registration, phone numbers and a conference ID will be provided to access the conference.
The presentation material and a webcast recording will be available later on the company’s website at https://investors.kempower.com/reports-materials/
Kempower, media relations: Paula Savonen, VP, Marketing & Communications, Kempowerpaula.savonen@kempower.com Tel. +358 29 0021900
Kempower, investor relations: Calle Loikkanen, Director, IR and M&A, Kempower calle.loikkanen@kempower.comTel. +358 40 7041 858
About Kempower: We design and manufacture reliable and user-friendly DC fast-charging solutions for electric vehicles. Our vision is to create the world’s most desired EV charging solutions for everyone, everywhere. Our product development and production are based in Finland and in the U.S., with the majority of our materials and components sourced locally. We focus on all areas of e-mobility, from electric cars, trucks, and buses to machines and marine. Our modular and scalable charging system and world-class software are designed by EV drivers for EV drivers, enabling the best user experience for our customers around the world. Kempower shares are listed on Nasdaq Helsinki Ltd. kempower.com
Attachments
Download announcement as PDF.pdf
Kempower Half Year Financial Report 2026.pdf
23.7.2026 08:30:09 EEST | Kempower Oyj |
Puolivuosikatsaus
Kempower Oyj, pörssitiedote (puolivuosikatsaus), 23.7.2026 klo 8:30
Kempower Oyj puolivuosikatsaus 2026, 1. tammikuuta – 30. kesäkuuta 2026: Liikevaihdon kasvu jatkui ja myyntikate oli alkuvuotta parempi
Huhtikuu–kesäkuu 2026 lyhyesti (vertailuluvut suluissa huhtikuu–kesäkuu 2025):
Tilauskertymä laski 6 % 69,8 milj. euroon (74,3 milj. euroa)
Liikevaihto kasvoi 10 % 68,6 milj. euroon (62,2 milj. euroa), ilman valuuttakurssien vaikutusta liikevaihto kasvoi 10 %
Myyntikatemarginaali oli 47,2 % (50,6 %)
Operatiivinen liiketulos pysyi edellisvuoden tasolla ja oli -1,9 milj. euroa (-1,7 milj. euroa), -2,8 % liikevaihdosta (-2,7 %)
Kempowerin latureilla ladatun sähkön määrä kasvoi 93 % 312 823 megawattituntiin (161 670)
Tammikuu–kesäkuu 2026 lyhyesti (vertailuluvut suluissa tammikuu–kesäkuu 2025):
Tilauskertymä kasvoi 4 % 138,8 milj. euroon (133,7 milj. euroa)
Liikevaihto kasvoi 28 % 135,5 milj. euroon (105,7 milj. euroa), ilman valuuttakurssien vaikutusta liikevaihto kasvoi 28 %
Myyntikatemarginaali oli 46,3 % (50,1 %)
Operatiivinen liiketulos kasvoi -5,4 milj. euroon (-9,0 milj. euroa), -4,0 % liikevaihdosta (-8,5 %)
Kempowerin latureilla ladatun sähkön määrä kasvoi 99 % 624 653 megawattituntiin (314 680)
KESKEISET TUNNUSLUVUT
MEUR
Q2/2026
Q2/2025
Muutos, %
H1/2026
H1/2025
Muutos, %
2025
Tilauskanta
137,8
116,4
18 %
137,8
116,4
18 %
141,3
Tilauskertymä
69,8
74,3
-6 %
138,8
133,7
4 %
303,5
Liikevaihto
68,6
62,2
10 %
135,5
105,7
28 %
251,3
Liikevaihdon kasvu, %
10 %
9 %
28 %
6 %
12 %
Myyntikate
32,4
31,5
3 %
62,7
53,0
18 %
119,6
Myyntikatemarginaali, %
47,2%
50,6%
46,3%
50,1%
47,6%
Liiketulos
-2,2
-2,9
24 %
-5,9
-10,2
42 %
-14,3
Liiketulosmarginaali, %
-3,2%
-4,7%
-4,3%
-9,7%
-5,7%
Operatiivinen liiketulos
-1,9
-1,7
-12 %
-5,4
-9,0
40 %
-12,4
Operatiivinen liiketulosmarginaali, %
-2,8%
-2,7%
-4,0%
-8,5%
-4,9%
Kauden tulos
-1,6
-2,7
41 %
-5,3
-8,8
40 %
-12,4
Omavaraisuusaste, %
40,2%
45,0%
40,2%
45,0%
41,6%
Liiketoiminnan rahavirta
-11,7
4,0
-12,8
-3,5
-261 %
3,4
Investoinnit
2,7
1,4
89 %
5,5
3,2
73 %
8,2
Nettovelka
1,1
-17,4
1,1
-17,4
-19,2
Nettorahavarat
20,6
43,8
-53 %
20,6
43,8
-53 %
43,0
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät
0,3
1,2
0,5
1,2
1,9
Osakekohtainen tulos, laimentamaton, EUR
-0,03
-0,05
41 %
-0,10
-0,16
40 %
-0,22
Osakekohtainen tulos, laimennettu, EUR
-0,03
-0,05
41 %
-0,10
-0,16
40 %
-0,22
Henkilöstön lukumäärä kauden lopussa
856
829
3 %
856
829
3 %
825
Ohjeistus vuodelle 2026 (täsmennetty)
Täsmennetyn ohjeistuksen mukaan Kempower arvioi:
Vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan 10–25 % vuoteen 2025 verrattuna olettaen, että valuuttakursseilla ei ole merkittävää vaikutusta (liikevaihto 2025: 251,3 miljoonaa euroa).
Vuoden 2026 operatiivisen liiketuloksen paranevan merkittävästi vuoteen 2025 verrattuna (operatiivinen liiketulos 2025: –12,4 miljoonaa euroa).
Kempower on laskenut liikevaihto-ohjeistuksensa ylärajaa 30 prosentin kasvusta 25 prosentin kasvuun heijastaakseen latausoperaattoreiden (CPO) markkinan hitaampaa kehitystä. Kehitykseen ovat vaikuttaneet alan konsolidoituminen sekä operaattoreiden keskittyminen käyttöasteeseen ja kannattavuuteen. Kempowerin osalta aktiviteetti hyötyajoneuvoasiakkaiden keskuudessa on pysynyt vahvana, ja osa pitkäaikaisista CPO-asiakkaista kasvattaa investointejaan asteittain.
Kempower on käynnistänyt kiinteiden kustannusten vähennysohjelman sopeuttaakseen kustannusrakenteensa markkinatilannetta ja uusia strategisia painopisteitä vastaavaksi. Kustannusten vähennysohjelman odotetaan tuovan vähintään 5 miljoonan euron kiinteiden kustannusten säästöt. Säästöjen odotetaan alkavan vuoden 2026 loppupuolella ja kasvavan asteittain vuoden 2027 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana. Näin ollen ohjelma ei muuta Kempowerin vuoden 2026 operatiivisen liiketuloksen ohjeistusta.
Edellisen ohjeistuksen mukaan Kempower arvioi:
Vuoden 2026 liikevaihdon kasvavan 10–30 % vuoteen 2025 verrattuna olettaen, että valuuttakursseilla ei ole merkittävää vaikutusta (liikevaihto 2025: 251,3 miljoonaa euroa).
Vuoden 2026 operatiivisen liiketuloksen paranevan merkittävästi vuoteen 2025 verrattuna (operatiivinen liiketulos 2025: –12,4 miljoonaa euroa).
TOIMITUSJOHTAJA BHASKER KAUSHAL KOMMENTOI Q2/2026 TULOSTA: Liikevaihdon kasvu jatkui ja myyntikate oli alkuvuotta parempi
Kempower saavutti vuoden 2026 toisella neljänneksellä kaksinumeroisen liikevaihdon kasvun, ja ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto kasvoi 28 % viime vuoteen verrattuna. Tätä tuki uusien asiakkuuksien hankinta ja jälkimarkkinaliiketoiminnan vahva vire. Jälkimarkkinaliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 2026 toisella vuosineljänneksellä 35 % ja ensimmäisellä vuosipuoliskolla 40 %. Myyntikatemarginaali parani ensimmäiseen neljännekseen verrattuna menestyksekkäästi toteutettujen kustannussäästötoimien ansiosta.
Tilauskertymä jäi hieman toisen neljänneksen vertailuluvusta, mutta kasvoi 4 % ensimmäisellä vuosipuoliskolla. Latausoperaattorien (CPO) kysyntä julkisen lataamisen hankkeisiin oli viime vuoteen verrattuna vähäisempää ja joidenkin kauppojen odotettu toteutuminen siirtyi. Samanaikaisesti hyötyajoneuvoasiakkaiden tilauskertymä pysyi vahvana. Tilauskantamme on kasvanut 18 % viime vuoteen verrattuna, mikä luo vahvan pohjan seuraaville vuosineljänneksille.
Sähköautojen pikalatausmarkkina kehittyi edelleen. Täyssähköautojen rekisteröinnit kasvoivat toisella neljänneksellä Euroopassa 27 % mutta laskivat 22 % Pohjois-Amerikassa. Uudet julkiset DC-pikalatausasennukset laskivat Euroopassa 19 %. Laskuun vaikuttivat meneillään olevat latauspisteoperaattorien yhdistymiset ja aiempaa selvempi keskittyminen asennusten kannattavuuteen laajentumisten sijasta. Pohjois-Amerikassa asennukset kääntyivät kasvuun ja kasvoivat 11 %. Kuljetuskalustosegmentissä kasvu jatkuu vahvana kuorma-autojen ja bussien sähköistyessä. Sähkökuorma-autojen ja -bussien rekisteröinnit kasvoivat vuoden 2026 ensimmäisellä neljänneksellä 37 % viime vuoteen verrattuna (raportoinnissa voi olla viivettä). Täyssähköautojen rekisteröinnit ovat edelleen johtava latausinfrastruktuurin kysynnän ennakoiva mittari, ja vuosineljännesten välisestä markkinan vaihtelusta huolimatta viimeaikainen rekisteröintien kasvu viittaa vahvempaan latausasemien asennustrendiin tulevaisuudessa, ottaen huomioon rekisteröintien ja latausasemien käyttöönoton välisen tyypillisen viiveen. Hitaammasta infrastruktuurin käyttöönotosta huolimatta pitkän aikavälin näkymää tukevat sähköautojen käyttöönoton kasvu, regulaatio ja meneillään olevat suurteholatausinvestoinnit.
Liikevaihto kasvoi toisella neljänneksellä Pohjois-Amerikassa 54 %, ja Aasian ja Tyynenmeren sekä Lähi-idän ja Afrikan (APAC & MEA) alueilla se yli kaksinkertaistui. Jälkimarkkinaliiketoiminnan liikevaihto kasvoi 35 %. Jälkimarkkinaliiketoimintaan kuuluvat varaosat, huoltosopimukset, modernisoinnit ja ohjelmistopalvelut (SaaS). Nämä kasvuluvut kertovat etenemisestämme strategisen tavoitteemme mukaisesti kasvattamalla maantieteellistä tasapainoa ja elinkaariratkaisujen osuutta liiketoiminnassamme.
Myyntikatemarginaali oli 47,2 %, ja kasvoi 1,9 prosenttiyksikköä edellisestä neljänneksestä. Viime vuoteen verrattuna marginaaliin kohdistuu painetta hintaherkällä ja kilpaillulla markkinalla, kun pyrimme tasapainottamaan markkinoita nopeamman kasvun ja katteen kasvun välillä. Vuoden ensimmäisellä vuosipuoliskolla saavutimme noin 4 miljoonan euron säästöt yli 10 miljoonan euron kokonaistavoitteestamme. Kehitys etenee suunnitellusti, sillä säästötoimenpiteet laajenevat entisestään ja toisen vuosipuoliskon kasvavat volyymit vahvistavat tuottavuusvaikutusta.
Operatiivinen liiketulos parani 40 prosenttia, eli 3,6 miljoonaa euroa, ensimmäisellä vuosipuoliskolla ja pysyi viime vuoden tasolla toisella neljänneksellä. Koska tavoittelemme kestävää kannattavuuden parannusta, olemme käynnistäneet kiinteiden kustannusten vähennysohjelman sopeuttaaksemme kustannusrakenteemme vastaamaan markkinatilannetta ja uusia strategisia painopisteitämme. Kustannusten vähennysohjelman odotetaan tuovan vähintään 5 miljoonan euron kiinteiden kustannusten säästöt. Säästöjen odotetaan alkavan vuoden 2026 loppupuolella ja kasvavan asteittain vuoden 2027 ensimmäisen vuosipuoliskon aikana.
Käyttöpääomaan vaikutti saatavien tilapäinen kasvu, mikä johtui pääasiassa kasvaneesta myynnistä strategisille kumppaneille, joilla on pidemmät maksuehdot. Keskitymme edelleen vahvasti kassanhallintaan, ja 102 miljoonan euron kokonaislikviditeetin ansiosta rahoitusasemamme säilyy vakaana.
Toisella vuosineljänneksellä lanseerasimme Mega Satellite Flex -ratkaisun, jonka avulla latausoperaattorit voivat palvella useampia ajoneuvotyyppejä, sekä otimme käyttöön ChargEye-alustamme analytiikkanäkymän, joka tarjoaa latausoperaattoreille yhdestä näkymästä kattavan yleiskuvan koko latausverkoston suoriutumisesta. Edistymme teknologisen johtajuuden vahvistamisessa, joka on yksi strategisista painopisteistämme ja yllä mainitut lanseeraukset vahvistavat asemaamme suurteholataamisessa, kokonaiskustannuksissa ja älykkäissä ratkaisuissa.
Julkistimme päivitetyn strategiamme sekä vuoteen 2030 ulottuvat taloudelliset tavoitteemme pääomamarkkinapäivässä. Missiomme, sähköisen liikenteen siirtymän vauhdittaminen, pysyy muuttumattomana. Vuoteen 2030 mennessä tavoittelemme liikevaihdon 15–25 prosentin keskimääräistä vuotuista kasvuvauhtia (CAGR) ja 10–15 prosentin operatiivista liiketulosmarginaalia.
Yhteenvetona voi todeta, että liikevaihtomme kasvoi ja myyntikate vahvistui. Vaikka tilauskertymä oli toisen vuosineljänneksen aikana hieman heikompi, vahva tilauskanta ja kasvava asennuskantamme antavat meille hyvät lähtökohdat vuoden 2026 loppupuolelle. Kiitän koko Kempowerin tiimiä omistautuneisuudesta, ponnisteluista ja kurinalaisesta toteutuksesta.
Bhasker Kaushal,
toimitusjohtaja
Tämä tiedote on lyhennelmä Kempowerin puolivuosikatsauksesta 1.1.-30.6.2026. Puolivuosikatsaus on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä ja saatavilla osoitteessa: https://investors.kempower.com/fi
WebcastYhdistetty webcast ja puhelinkonferenssi osakkeenomistajille, analyytikoille ja medialle järjestetään tänään torstaina 23.7.2026 klo 10.30. Tilaisuudessa Kempowerin toimitusjohtaja Bhasker Kaushal ja talousjohtaja Jukka Kainulainen esittelevät puolivuosikatsauksen ja keskustelevat yhtiön ajankohtaisista asioista. Tilaisuus ja sen päättävä Q&A-osuus pidetään englanniksi ja sitä voi seurata reaaliajassa.
Linkki webcast-lähetykseen on saatavilla osoitteessa https://kempower.events.inderes.com/q2-2026
Linkki puhelinkonferenssiin on saatavilla osoitteessa https://events.inderes.com/kempower/q2-2026/dial-in
Puhelinkonferenssiin osallistuminen edellyttää rekisteröitymistä. Rekisteröitymisen jälkeen osallistujille toimitetaan puhelinnumerot sekä konferenssitunnus, joiden avulla konferenssiin pääsee liittymään.
Esitysmateriaali ja webcast-tallenne julkaistaan myöhemmin Kempowerin verkkosivuilla osoitteessa https://investors.kempower.com/fi/raportit-ja-esitykset/
Kempower, media: Paula Savonen, markkinointi- ja viestintäjohtaja, Kempower paula.savonen@kempower.comTel. +358 29 0021900
Kempower, sijoittajasuhteet: Calle Loikkanen, sijoittajasuhdejohtaja, Kempowercalle.loikkanen@kempower.comPuh. 040 704 1858
Kempower lyhyesti Suunnittelemme ja valmistamme luotettavia ja käyttäjäystävällisiä DC-pikalatausratkaisuja sähköajoneuvoille. Visiomme on luoda maailman halutuimpia latausratkaisuja kaikille, kaikkialla. Tuotekehityksemme ja tuotantomme sijaitsevat Suomessa ja Yhdysvalloissa, ja suurin osa materiaaleista ja komponenteista hankitaan paikallisesti. Keskitymme kaikkiin sähköisen liikkumisen alueisiin sähköautoista rekkoihin ja busseihin, sekä työkoneisiin ja merenkulkuun. Kempowerin modulaarinen ja skaalautuva latausjärjestelmä sekä maailmanluokan ohjelmisto on suunniteltu sähköautoilijoiden toimesta sähköautoilijoita varten. Näin mahdollistamme parhaan käyttökokemuksen asiakkaillemme kaikkialla maailmassa. Kempowerin osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä. kempower.com
Liitteet
Lataa tiedote pdf-muodossa.pdf
Kempower Puolivuosikatsaus 2026.pdf