Investeringsforeningen Formuepleje – Ny leverandør af modelportefølje

11.5.2026 13:57:45 CEST | Investeringsforeningen Formuepleje |
Selskabsmeddelelse
Bestyrelsen for Investeringsforeningen Formuepleje har godkendt en yderligere leverandør af modelportefølje for afdelingerne: 

Investeringsforeningen Formuepleje, Afdeling LimiTTellus
Investeringsforeningen Formuepleje, Afdeling Globale Aktier
Investeringsforeningen Formuepleje, Afdeling Globale Aktier – Akkumulerende
Investeringsforeningen Formuepleje, Afdeling Globale Aktier II

Foreningens investeringsforvaltningsselskab, Formuepleje A/S, vil fortsat være primær investeringsrådgiver, og har således indgået aftale med Nykredit Bank A/S, Nykredit Asset Management, om levering af modelportefølje af aktier til overstående afdelinger.
Modelporteføljen følger et vækstmandat, der samlet med afdelingernes øvrige eksponeringer, balancerer det overordnede faktoraftryk. Der har været en længerevarende due diligence proces, således at Foreningens bestyrelse har kunnet vælge den rette leverandør.  
Foreningens prospekt opdateres ved førstkommende lejlighed med ovenstående. 
 
Med venlig hilsen
Morten Mikkelsen
Om Investeringsforeningen Formuepleje
Investeringsforeningen Formuepleje er stiftet den 14. november 1994. Foreningen er registreret hos Erhvervsstyrelsen med CVR-nr. 18226243 og Finanstilsynet med FT-nr. 11080. Foreningens investeringsforvaltningsselskab er Formuepleje A/S.
Der kan findes yderligere information om Foreningen på www.formuepleje.dk.

Leave a Reply