16.7.2026 08:00:10 EEST | Scanfil Oyj |
Half Year financial report
Scanfil plc Half-year report 16 July 2026 at 8.00 a.m. EEST
Scanfil Delivers a Strong Q2 as Strategic Progress Reshapes the Company
April-June
Turnover totaled EUR 259.0 million (202.2), an increase of 28.1%
Turnover increased organically by 4.7%
Comparable EBITA margin was 7.2% (7.0%) and comparable EBITA was EUR 18.6 million (14.2), an increase of 30.8%
Earnings per share were EUR 0.17 (0.16)
Dividend of EUR 0.25 (0.24) per share was paid on 6 May 2026, marking the 13th consecutive annual increase
January-June
Turnover totaled EUR 488.0 million (394.8), an increase of 23.6%
Turnover increased organically by 5.6%
Comparable EBITA margin was 7.0% (6.8%) and comparable EBITA was EUR 34.2 million (26.8), an increase of 27.7%
Earnings per share were EUR 0.32 (0.29)
Net debt/EBITDA was 1.60 (0.19)
Outlook for 2026
Scanfil estimates that its turnover for 2026 will be EUR 940-1,060 million, and comparable EBITA of EUR 64-78 million.
KEY FIGURES
4-6 2026
4-6 2025
Change,%
1-6 2026
1-6 2025
Change,%
1-12 2025
Turnover, EUR million
259.0
202.2
28.1
488.0
394.8
23.6
797.1
Organic growth, %
4.7
-0.5
5.6
-4.6
1.2
Comparable EBITA*, EUR million
18.6
14.2
30.8
34.2
26.8
27.7
56.4
Comparable EBITA*, %
7.2
7.0
7.0
6.8
7.1
Comparable Operating Profit (EBIT)**, EUR million
17.5
13.6
29.5
32.3
25.4
26.8
54.2
Comparable Operating Profit (EBIT)**, %
6.8
6.7
6.6
6.4
6.8
Net Profit, EUR million
11.0
10.4
5.0
20.8
18.8
10.7
40.9
Earnings per Share, EUR
0.17
0.16
4.5
0.32
0.29
10.2
0.63
Return on Equity, %
13.0
13.0
13.5
Equity Ratio, %
41.6
54.8
53.9
Net Gearing, %
43.3
5.0
3.0
Net debt / EBITDA
1.60
0.19
0.12
Net Cash Flow from Operations, EUR million
8.1
23.0
-64.6
5.9
34.0
-82.6
64.1
Employees, at the end of period
4,640
4,097
13.3
4,199
* Excluding items affecting comparability and purchase price allocation amortization**Excluding items affecting comparability
Christophe Sut, CEO:
“Scanfil delivered a strong second quarter, with turnover of EUR 259 million, growth of 28%, comparable EBITA of EUR 18.6 million, growth of 31%, and an EBITA margin of 7.2%. The performance demonstrates our ability to combine growth with improved profitability and was supported by solid execution across the Group, strong contributions from MB Elettronica and ADCO Circuits, and particularly positive development in the Americas, where profitability more than doubled compared with the previous year.
The operating environment remained challenging, with increasing geopolitical uncertainty and some tightening in component availability. Despite this, our team secured material availability, supported customer deliveries, and maintained strong operational performance. Our diversified supplier network, global sourcing, and proactive planning processes continued to prove effective.
We also advanced key strategic initiatives. In China, the expansion of our Suzhou factory has started and is progressing according to plan, with completion expected in mid-2027. In Europe, we completed the restructuring of our German operations, improving efficiency and competitiveness while strengthening our ability to serve customers in the region.
Commercially, we continued to strengthen our market position by securing project wins of approximately EUR 72 million during the quarter. At the same time, our Aerospace & Defense business continued to develop positively, supported by both organic growth and the capabilities added through MB and ADCO. We see strong long-term opportunities in this sector, where customers value manufacturing expertise, supply chain reliability, and regional presence.
Our customer portfolio has become increasingly diversified, with our largest customer representing less than 10% of Group turnover in the second quarter. This reduces concentration risk and reflects successful growth across a broader range of customers, customer groups, and geographies, further strengthening the resilience of our business model.
During the quarter, Scanfil also celebrated its 50th anniversary together with customers, employees, partners, and other stakeholders. The celebrations across the Group created a strong sense of pride and energy. Our history reflects the dedication of our people, the trust of our customers, and the strength of our partnerships – foundations that continue to support our ambition for sustainable and profitable growth.
Our people remain at the heart of Scanfil’s success. I am pleased to welcome Iiris Heiskanen as Chief Financial Officer and member of the Executive Management Team. Her strong financial expertise, deep business understanding, and leadership capabilities will play an important role as we continue to execute our growth strategy and create value for our stakeholders.
Looking ahead, we remain confident that the second half of 2026 will be stronger than the first half. The successful integration of MB and ADCO, continued operational improvements, the ramp-up of new customer programs, and positive development in Aerospace & Defense provide a solid foundation for further growth and profitability improvement.
I would like to thank all Scanfil employees for their dedication, flexibility, and commitment during the quarter. With a stronger market position, broader customer base, increasing exposure to attractive growth segments, continued investment in future capacity, and improving operational performance across the Group, Scanfil is well positioned to create sustainable value for customers, employees, and shareholders.” Turnover
4−6 2026
4-6 2025
1−6 2026
1−6 2025
Turnover, EUR million
259.0
202.2
488.0
394.8
Of which:
Organic growth
4.7 %
-0.5 %
5.6 %
-4.6 %
Acquisitions
22.1 %
4.5 %
18.2 %
4.2 %
Exchange rate effects
1.3 %
-0.6 %
-0.2 %
0.6 %
Non-recurring items
0.0 %
0.0 %
0.0 %
0.0 %
The turnover for April–June was EUR 259.0 (202.2) million, an increase of 28.1% and EUR 56.7 million compared to the previous year’s comparison period. Turnover increased organically by 4.7% and acquisitions contributed 22.1% to growth. Changes in foreign exchange rates of local currencies against the Group’s reporting currency euro caused positive currency translation impact of 1.3%, corresponding to EUR 2.6 million. Turnover increased in Americas by 68.0%, APAC by 5.4%, Central Europe by 60.5% and Northern Europe by 5.9%.
The turnover for January–June was EUR 488.0 (394.8) million, an increase of 23.6% and EUR 93.2 million compared to the previous year’s comparison period. Turnover increased organically by 5.6% and acquisitions contributed 18.2% to growth. Changes in foreign exchange rates of local currencies against the Group’s reporting currency euro caused negative currency translation impact of -0.2%, corresponding to EUR -0.7 million. Turnover increased in Americas by 59.6%, APAC by 5.4%, Central Europe by 46.4% and Northern Europe by 6.9%.
ADCO Circuits LLC was consolidated into Scanfil Group on December 10, 2025 and MB Elettronica on January 22, 2026. Acquisitions’ impact on the turnover was EUR 71.8 million in January-June 2026. Comparable EBITA and Operating Profit (EBIT) The comparable EBITA for April–June was EUR 18.6 (14.2) million, 7.2% (7.0%) of turnover. The comparable EBITA increased compared to the previous year’s comparison period mainly due to higher turnover. Positive currency translation effect on EBITA was EUR 0.2 million. The comparable EBITA margin was in Americas 8.3% (7.2%), APAC 8.5% (8.6%), Central Europe 7.8% (7.3%), and Northern Europe 6.7% (5.7%).
The comparable operating profit (EBIT) for April–June was EUR 17.5 (13.6) million, 6.8% (6.7%) of turnover. The comparable EBIT increased compared to the previous year’s comparison period mainly due to higher turnover. The operating profit (EBIT) was EUR 17.2 (13.3) million, 6.6% (6.6%) of turnover. EBIT includes items affecting comparability of EUR -0.4 (-0.3) million, related to ADCO and MB Elettronica transaction costs and other items. The EBIT margin was in Americas 7.6% (4.7%), APAC 8.0% (8.1%), Central Europe 7.1% (6.8%), and Northern Europe 6.7% (5.5%).
The comparable EBITA for January–June was EUR 34.2 (26.8) million, 7.0% (6.8%) of turnover. The comparable EBITA increased compared to the previous year’s comparison period mainly due to higher turnover. The comparable EBITA margin was in Americas 7.3% (7.2%), APAC 8.0% (7.8%), Central Europe 7.6% (7.4%), and Northern Europe 6.8% (5.4%).
The comparable operating profit (EBIT) for January–June was EUR 32.3 (25.4) million, 6.6% (6.4%) of turnover. The comparable EBIT increased compared to the previous year’s comparison period mainly due to higher turnover. The operating profit (EBIT) was EUR 31.4 (25.1) million, 6.4% (6.4%) of turnover. EBIT includes items affecting comparability of EUR -0.9 (-0.3) million, mainly relating to ADCO and MB Elettronica transaction costs. The EBIT margin was in Americas 6.5% (6.0%), APAC 7.5% (7.3%), Central Europe 6.8% (7.0%), and Northern Europe 6.8% (5.2%). Net Profit and Earnings The net profit for April–June was EUR 11.0 (10.4) million, an increase of 5.0%. Earnings per share were EUR 0.17 (0.16). The net profit for January–June was EUR 20.8 (18.8) million, an increase of 10.7%. Earnings per share were EUR 0.32 (0.29). Return on investment was 14.4% (14.5%).
The effective tax rate in January–June was 26.6% (22.3%). The tax rate increased due to non-deductible financing expenses related to M&A transactions and it will impact the full year 2026 tax rate. Also, the acquisition of MB Elettronica increased Scanfil’s overall effective tax rate, as Italy’s statutory tax rate is higher than the average tax rate in our previous operating countries.
Financing and Capital Expenditure
Scanfil has a strong financial position. The consolidated balance sheet total was EUR 787.1 (535.1) million at the end of the review period. Cash and cash equivalents totaled EUR 25.5 (52.7) million. Liabilities amounted to EUR 464.8 (247.3) million, of which non-interest-bearing liabilities totaled EUR 299.8 (180.4) million and interest-bearing liabilities totaled EUR 165.1 (66.9) million. Interest-bearing liabilities consisted of EUR 132.8 (38.0) million in liabilities from financial institutions and EUR 32.3 (28.9) million in leasing liabilities. The Group has a strong liquidity position with EUR 84.0 million unused credit limits and, in addition, EUR 86.3 million undrawn loan facilities.
The equity ratio at the end of the period was 41.6% (54.8%), and net gearing was 43.3% (5.0%). Equity per share was EUR 4.90 (4.40).
The Group’s financial arrangements include financial covenants that mandate the equity ratio to exceed the agreed level and the interest-bearing net debt/EBITDA to remain below the agreed threshold. The Group is clearly compliant with the financial covenants, and they are reviewed on a quarterly basis.
The net cash flow from operating activities for January–June was EUR 5.9 (34.0) million. Organic turnover growth continued to increase working capital requirements and had a negative impact on cash flow. However, cash flow improved during the second quarter as the increase in working capital was smaller than in the first quarter.
The net cash flow from investing activities was EUR -89.3 (-6.9) million, including EUR 83.0 million cash flow effect related to the acquisition of MB Elettronica.
Free cash flow was EUR -83.4 (27.1) million.
The cash flow from financing activities for January–June was EUR 33.2 (-21.5) million, including EUR 45.0 (0.0) million proceeds from long-term loans, EUR -14.1 (-5.0) million in repayments of long-term loans, payments of the leasing liabilities EUR -3.8 (-3.1) million and change of the overdraft facility EUR 20.6 (1.5) million.
Gross investments in January–June totaled EUR 92.2 (6.9) million, which was 18.9% (1.7%) of the turnover. Depreciations and amortization totaled EUR 15.0 (12.0) million. The gross investments include EUR 85.9 million related to the acquisition of MB Elettronica that was completed on 22 January 2026. Publication of Financial Releases This stock exchange release is a summary of the Scanfil Group’s January-June 2026 half-year report release and includes the most relevant information of the report. The complete report is attached to this release as a pdf. file and is also available on the company’s website at www.scanfil.com.
Investor and Media Conference The report will be presented on 16 July 2026, by the CEO Christophe and CFO Iiris Heiskanen in an English online event starting at 9:00 a.m. CEST (10:00 a.m. EEST). You can join the meeting here.
A recording of the webcast and the presentation material will be available on the company’s website during the same day. Scanfil plc Additional information: Christophe Sut, CEO Tel +46 721 51 75 02 Scanfil plc is one of the biggest European electronics manufacturing services (EMS) companies. The company serves global sector leaders in Aerospace & Defense, Energy & Cleantech, Industrial and Medtech & Life Science. The company’s services include design services, prototype manufacture, design for manufacturability (DFM) services, test development, supply chain and logistics services, circuit board assembly, manufacture of subsystems and components, and complex systems integration services. Scanfil’s objective is to grow customer value by improving their competitiveness and by being their primary supply chain partner and long-term manufacturing partner internationally. Scanfil’s longest-standing customer account has continued for more than 40 years. The company has global supply capabilities and 16 production facilities across four continents. www.scanfil.com Not to be published or distributed, directly or indirectly, in any country where its distribution or publication is unlawful. Forward looking statements: certain statements in this stock exchange release may constitute “forward-looking” statements which involve known and unknown risks, uncertainties and other factors which may cause actual results, performance or achievements of Scanfil plc to be materially different from any future results, performance or achievements expressed or implied by such forward-looking statements. When used in this stock exchange release, such statements use such words as “may,” “will,” “expect,” “anticipate,” “project,” “believe,” “plan” and other similar terminology. New risk factors may arise from time to time and it is not possible for management to predict all of those risk factors or the extent to which any factor or combination of factors may cause actual results, performance and achievements of Scanfil plc to be materially different from those contained in forward-looking statements. Given these risks and uncertainties, investors should not place undue reliance on forward-looking statements as a prediction of actual results. The forward-looking information contained in this stock exchange release is current only as of the date of this stock exchange release. There should not be an expectation that such information will in all circumstances be updated, supplemented or revised, except as provided by the law or obligatory regulations, whether as a result of new information, changing circumstances, future events or otherwise.
About Scanfil Oyj
Scanfil plc is one of the biggest European electronics manufacturing services (EMS) companies. The company serves global sector leaders in Aerospace & Defense, Energy & Cleantech, Industrial, and Medtech & Life Science. The company’s services include design services, prototype manufacturing, design for manufacturability (DFM) services, test development, supply chain and logistics services, circuit board assembly, manufacture of subsystems and components, and complex systems integration services. Scanfil’s objective is to grow customer value by improving their competitiveness and by being their primary supply chain partner and long-term manufacturing partner internationally. Scanfil’s longest-standing customer account has continued for more than 40 years. The company has global supply capabilities and 16 production facilities across four continents. www.scanfil.com
Attachments
Download announcement as PDF.pdf
Scanfil half-year report January-June 2026.pdf
16.7.2026 08:00:10 EEST | Scanfil Oyj |
Puolivuosikatsaus
Scanfil Oyj Puolivuosikatsaus 16.7.2026 klo 8.00 Scanfililtä vahva Q2 – strategian edistyminen muokkaa yhtiötä Huhti-kesäkuu
Liikevaihto oli 259,0 milj. euroa (202,2), kasvua 28,1 %
Liikevaihto kasvoi orgaanisesti 4,7 %
Vertailukelpoinen EBITA-kateprosentti oli 7,2 % (7,0 %) ja vertailukelpoinen EBITA 18,6 (14,2) milj. euroa, kasvua 30,8 %
Tulos/osake oli 0,17 (0,16) euroa
Osinko 0,25 (0,24) euroa/osake maksettiin 6.5.2026. Osinko on kasvanut kolmetoista vuotta peräkkäin
Tammi-kesäkuu
Liikevaihto oli 488,0 milj. euroa (394,8), kasvua 23,6 %
Liikevaihto kasvoi orgaanisesti 5,6 %
Vertailukelpoinen EBITA-kateprosentti oli 7,0 % (6,8 %) ja vertailukelpoinen EBITA 34,2 (26,8) milj. euroa, kasvua 27,7 %
Tulos/osake oli 0,32 (0,29) euroa
Nettovelka/EBITDA oli 1,60 (0,19)
Tulevaisuuden näkymät vuodelle 2026
Scanfil arvioi vuoden 2026 liikevaihdon olevan 940-1 060 milj. euroa ja vertailukelpoisen EBITA:n 64-78 milj. euroa.
AVAINLUVUT
4-6 2026
4-6 2025
Muutos,%
1-6 2026
1-6 2025
Muutos,%
1-12 2025
Liikevaihto, milj. euroa
259,0
202,2
28,1
488,0
394,8
23,6
797,1
Orgaaninen kasvu, %
4,7
-0,5
5,6
-4,6
1,2
Vertailukelpoinen EBITA*, milj. euroa
18,6
14,2
30,8
34,2
26,8
27,7
56,4
Vertailukelpoinen EBITA*, %
7,2
7,0
7,0
6,8
7,1
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)**, milj. euroa
17,5
13,6
29,5
32,3
25,4
26,8
54,2
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT)**, %
6,8
6,7
6,6
6,4
6,8
Kauden tulos, milj. euroa
11,0
10,4
5,0
20,8
18,8
10,7
40,9
Kauden tulos/osake, euroa
0,17
0,16
4,5
0,32
0,29
10,2
0,63
Oman pääoman tuotto, %
13,0
13,0
13,5
Omavaraisuusaste, %
41,6
54,8
53,9
Nettovelkaantumisaste, %
43,3
5,0
3,0
Nettovelka / EBITDA
1,60
0,19
0,12
Liiketoiminnan rahavirta, milj. euroa
8,1
23,0
-64,6
5,9
34,0
-82,6
64,1
Henkilöstö, kauden lopussa
4 640
4 097
13,3
4 199
*IIman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä sekä kauppahinnan kohdistamiseen liittyviä poistoja**IIman vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriäToimitusjohtaja Christophe Sut:
“Scanfil teki vahvan tuloksen toisella vuosineljänneksellä. Yhtiön liikevaihto kasvoi 28 prosenttia 259 miljoonaan euroon. Vertailukelpoinen EBITA kasvoi 31 prosenttia 18,6 miljoonaan euroon, ja EBITA-marginaali oli 7,2 prosenttia. Tulos osoittaa kykymme kasvaa ja parantaa kannattavuuttamme, mitä tukivat vakaa suoritus koko konsernin tasolla, MB Elettronican ja ADCO Circuitsin vahvat tulokset sekä hyvä kehitys Amerikassa, jossa kannattavuus yli kaksinkertaistui viime vuoteen verrattuna.
Toimintaympäristö pysyi haastavana geopoliittisen epävarmuuden lisääntyessä ja komponenttien saatavuuden kiristyessä hieman. Tilanteesta huolimatta tiimimme varmisti materiaalien saatavuuden, tuki asiakastoimituksia ja suoriutui vahvasti operatiivisessa toiminnassaan. Monipuolinen toimittajaverkostomme, globaali hankintamme ja ennakoivat suunnitteluprosessimme osoittivat jälleen tehokkuutensa.
Edistimme toisella vuosineljänneksellä myös keskeisiä strategisia hankkeitamme. Kiinassa Suzhoun tehtaamme laajennus on käynnistynyt ja etenee suunnitelman mukaisesti, ja sen odotetaan valmistuvan vuoden 2027 puolivälissä. Euroopassa saimme päätökseen Saksan toimintojemme uudelleenjärjestelyt, jotka parantavat tehokkuuttamme ja kilpailukykyämme ja vahvistavat kykyämme palvella asiakkaitamme tällä alueella.
Kaupallisesti vahvistimme markkina-asemaamme voittamalla toisen neljänneksen aikana noin 72 miljoonan euron arvosta asiakasprojekteja. Aerospace & Defense -liiketoimintamme jatkoi myönteistä kehitystään, mitä tukivat sekä orgaaninen kasvu että MB:n ja ADCOn lisäämät kyvykkyydet. Uskomme sektorin pitkän aikavälin liiketoimintamahdollisuuksiin, missä asiakkaat arvostavat valmistusosaamista, toimitusketjun luotettavuutta ja alueellista läsnäoloa.
Asiakasportfoliomme on monipuolistunut entisestään, ja suurimman asiakkuutemme osuus konsernin liikevaihdosta oli alle 10 prosenttia toisella vuosineljänneksellä. Tämä vähentää asiakaskeskittymäriskiä ja heijastaa onnistunutta kasvua laajemmassa asiakaskunnassa, asiakasryhmissä sekä maantieteellisillä alueilla vahvistaen entisestään liiketoimintamallimme kriisinkestävyyttä.
Vuosineljänneksen aikana Scanfil juhli 50-vuotistaivaltaan yhdessä asiakkaiden, työntekijöiden, kumppaneiden ja muiden sidosryhmien kanssa. Juhlallisuudet eri puolilla konsernia vahvistivat ylpeyden tunnetta ja toivat organisaatioon runsaasti positiivista energiaa. Historiamme heijastaa henkilöstömme omistautumista yhtiölle, asiakkaidemme luottamusta ja kumppanuuksiemme vahvuutta ja luo perustan, joka tukee kestävän ja kannattavan kasvun tavoitteitamme.
Työntekijämme ovat olleet ja ovat yhä Scanfilin menestyksen ytimessä. Toivotan Iiris Heiskasen tervetulleeksi konsernin talousjohtajaksi ja johtoryhmän jäseneksi. Hänen vahva taloudellinen osaamisensa, syvällinen liiketoimintaymmärryksensä ja johtamiskykynsä tulevat olemaan tärkeässä roolissa, kun jatkamme kasvustrategiamme toteuttamista ja luomme arvoa sidosryhmillemme.
Uskomme, että vuoden toinen vuosipuolisko tulee olemaan ensimmäistä vahvempi. MB:n ja ADCOn liiketoimintojen onnistunut integraatio, jatkuvat operatiiviset parannukset, uusien asiakasprojektien ylösajo sekä Aerospace & Defense -liiketoiminnan myönteinen kehitys luovat vankan perustan kasvun vauhdittamiselle ja kannattavuuden parantamiselle.
Haluan kiittää kaikkia työntekijöitämme heidän omistautumisestaan, joustavuudestaan ja sitoutumisestaan tämän vuosineljänneksen aikana. Vahvempi markkina-asemamme, monipuolisempi asiakaskuntamme, houkuttele-vien kasvusegmenttien osuuden kasvu sekä jatkuvat investoinnit tulevaan kapasiteettiin ja operatiivisen suorituskyvyn parantamiseen antavat meille Scanfililla hyvät edellytykset luoda kestävää arvoa asiakkaille, työntekijöille ja osakkeenomistajille.”
Liikevaihto
4−6 2026
4−6 2025
1−6 2026
1−6 2025
Liikevaihto, milj. euroa
259,0
202,2
488,0
394,8
Josta:
Orgaaninen kasvu
4,7 %
-0,5 %
5,6 %
-4,6 %
Yritysostot
22,1 %
4,5 %
18,2 %
4,2 %
Valuuttakurssien vaikutus
1,3 %
-0,6 %
-0,2 %
0,6 %
Kertaluonteiset myynnit
0,0 %
0,0 %
0,0 %
0,0 %
Konsernin huhti–kesäkuun liikevaihto oli 259,0 (202,2) milj. euroa, kasvua 28,1 % ja 56,7 milj. euroa viime vuoden vertailukauteen verrattuna. Liikevaihto kasvoi orgaanisesti 4,7 %, ja yritysostot kasvattivat liikevaihtoa 22,1 %. Paikallisten valuuttojen valuuttakurssien muutokset suhteessa konsernin raportointivaluuttaan euroon aiheuttivat positiivisen valuuttakurssivaikutuksen 1,3 %, mikä vastaa 2,6 milj. euroa. Liikevaihto kasvoi Amerikassa 68,0 %, APACissa 5,4 %, Keski-Euroopassa 60,5 % ja Pohjois-Euroopassa 5,9 %.
Konsernin tammi–kesäkuun liikevaihto oli 488,0 (394,8) milj. euroa, kasvua 23,6 % ja 93,2 milj. euroa viime vuoden vertailukauteen verrattuna. Liikevaihto kasvoi orgaanisesti 5,6 %, ja yritysostot kasvattivat liikevaihtoa 18,2 %. Paikallisten valuuttojen valuuttakurssien muutokset suhteessa konsernin raportointivaluuttaan euroon aiheuttivat negatiivisen valuuttakurssivaikutuksen -0,2 %, mikä vastaa -0,7 milj. euroa. Liikevaihto kasvoi Amerikassa 59,6 %, APACissa 5,4 %, Keski-Euroopassa 46,4 % ja Pohjois-Euroopassa 6,9 %.
ADCO Circuits LLC on yhdistelty Scanfil-konserniin 10.12.2025 alkaen, ja MB Elettronica 22.1.2026 alkaen. Yritysostojen vaikutus liikevaihtoon oli 71,8 milj. euroa tammi–kesäkuussa 2026.
Vertailukelpoinen EBITA ja liikevoitto (EBIT)
Vertailukelpoinen EBITA oli huhti–kesäkuussa 18,6 (14,2) milj. euroa eli 7,2 % (7,0 %) liikevaihdosta. Vertailukelpoinen EBITA kasvoi edellisen vuoden vertailukauteen verrattuna liikevaihdon kasvun myötä. Valuuttakurssimuutosten positiivinen vaikutus EBITA:an oli 0,2 milj. euroa. Vertailukelpoinen EBITA-kateprosentti oli Amerikassa 8,3 % (7,2 %), APACissa 8,5 % (8,6 %), Keski-Euroopassa 7,8 % (7,3 %) ja Pohjois-Euroopassa 6,7 % (5,7 %).
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT) oli huhti–kesäkuussa 17,5 (13,6) milj. euroa eli 6,8 % (6,7 %) liikevaihdosta. Vertailukelpoinen liikevoitto kasvoi edellisen vuoden vertailukauteen verrattuna pääosin liikevaihdon kasvun myötä. Liikevoitto (EBIT) oli 17,2 (13,3) milj. euroa eli 6,6 % (6,6 %) liikevaihdosta. Liikevoitto sisältää vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä -0,4 (-0,3) milj. euroa, mitkä liittyvät ADCO- ja MB-yrityskauppojen kuluihin ja muihin kuluihin. Liikevoittoprosentti oli Amerikassa 7,6 % (4,7 %), APACissa 8,0 % (8,1 %), Keski-Euroopassa 7,1 % (6,8 %) ja Pohjois-Euroopassa 6,7 % (5,5 %).
Vertailukelpoinen EBITA oli tammi–kesäkuussa 34,2 (26,8) milj. euroa eli 7,0 % (6,8 %) liikevaihdosta. Vertailukelpoinen EBITA kasvoi edellisen vuoden vertailukauteen verrattuna pääosin liikevaihdon kasvun myötä. Vertailukelpoinen EBITA-kateprosentti oli Amerikassa 7,3 % (7,2 %), APACissa 8,0 % (7,8 %), Keski-Euroopassa 7,6 % (7,4 %) ja Pohjois-Euroopassa 6,8 % (5,4 %).
Vertailukelpoinen liikevoitto (EBIT) oli tammi–kesäkuussa 32,3 (25,4) milj. euroa eli 6,6 % (6,4 %) liikevaihdosta. Vertailukelpoinen liikevoitto kasvoi edellisen vuoden vertailukauteen verrattuna pääosin liikevaihdon kasvun myötä. Liikevoitto (EBIT) oli 31,4 (25,1) milj. euroa eli 6,4 % (6,4 %) liikevaihdosta. Liikevoitto sisältää vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä -0,9 (-0,3) milj. euroa, mitkä liittyvät pääosin ADCO ja MB yrityskauppojen kuluihin. Liikevoittoprosentti oli Amerikassa 6,5 % (6,0 %), APACissa 7,5 % (7,3 %), Keski-Euroopassa 6,8 % (7,0 %) ja Pohjois-Euroopassa 6,8 % (5,2 %).
Tulos
Huhti–kesäkuun tulos oli 11,0 (10,4) milj. euroa, kasvua 5,0 %. Osakekohtainen tulos oli 0,17 (0,16) euroa. Tammi–kesäkuun tulos oli 20,8 (18,8) milj. euroa, kasvua 10,7 %. Osakekohtainen tulos oli 0,32 (0,29) euroa. Sijoitetun pääoman tuotto oli 14,4 % (14,5 %).
Tammi–kesäkuun efektiivinen veroaste oli 26,6 % (22,3 %). Veroaste nousi yritysostoihin liittyvien vähennyskelvottomien rahoituskulujen seurauksena, ja vaikutus ulottuu koko vuoteen 2026. Lisäksi MB Elettronican hankinta kasvatti Scanfilin efektiivistä veroastetta, sillä Italian lakisääteinen verokanta on korkeampi kuin yhtiön aiempien toimintamaiden keskimääräinen verokanta.
Rahoitus ja investoinnit
Scanfililla on vahva taloudellinen asema. Konsernitaseen loppusumma katsauskauden päättyessä oli 787,1 (535,1) milj. euroa. Rahavarat olivat yhteensä 25,5 (52,7) milj. euroa. Vierasta pääomaa oli 464,8 (247,3) milj. euroa, josta korotonta vierasta pääomaa oli 299,8 (180,4) milj. euroa ja korollista 165,1 (66,9) milj. euroa. Korollisesta vieraasta pääomasta rahoitusvelkoja rahoituslaitoksilta oli 132,8 (38,0) milj. euroa ja leasingvastuita 32,3 (28,9) milj. euroa. Konsernilla on vahva rahoitusasema: käyttämättömiä luottolimiittejä oli 84,0 milj. euroa ja käyttämättömiä lainajärjestelyjä 86,3 milj. euroa.
Katsauskauden päättyessä omavaraisuusaste oli 41,6 % (54,8 %) ja nettovelkaantumisaste 43,3 % (5,0 %). Osakekohtainen oma pääoma oli 4,90 (4,40) euroa.
Konsernin rahoitusjärjestelyihin sisältyy rahoituskovenantteja, jotka edellyttävät, että omavaraisuusaste ylittää sovitun tason ja että korollinen nettovelka/EBITDA pysyy sovitun rajan alapuolella. Konserni täyttää kovenanttiehdot selkeästi, ja niitä tarkastellaan neljännesvuosittain.
Liiketoiminnan nettorahavirta tammi–kesäkuussa oli 5,9 (34,0) milj. euroa. Orgaaninen liikevaihdon kasvu lisäsi edelleen käyttöpääoman tarvetta, millä oli negatiivinen vaikutus kassavirtaan. Kassavirta kuitenkin parani toisella vuosineljänneksellä, kun käyttöpääoman kasvu oli edellistä vuosineljännestä pienempi.
Investointien nettorahavirta oli -89,3 (-6,9) milj. euroa, mihin sisältyy 83,0 milj. euron kassavirtavaikutus MB Elettronican hankinnasta.
Vapaa rahavirta oli -83,4 (27,1) milj. euroa.
Rahoituksen rahavirta oli tammi–kesäkuussa 33,2 (-21,5) milj. euroa, johon sisältyi 45,0 (0,0) milj. euroa pitkäaikaisten lainojen nostoja, -14,1 (-5,0) milj. euroa pitkäaikaisten lainojen takaisinmaksuja, leasing-vastuiden maksuja -3,8 (-3,1) milj. euroa ja luottolimiitin 20,6 (1,5) milj. euron muutos.
Bruttoinvestoinnit olivat tammi–kesäkuussa 92,2 (6,9) milj. euroa, mikä oli 18,9 % (1,7 %) liikevaihdosta. Poistot, sisältäen arvonalennukset, olivat yhteensä 15,0 (12,0) milj. euroa. Bruttoinvestointeihin sisältyy 85,9 milj. euroa MB Elettronican hankinnasta. Hankinta saatiin päätökseen 22.1.2026.
Taloudellisten tiedotteiden julkaiseminen
Tämä pörssitiedote on lyhennelmä Scanfil-konsernin tammi-kesäkuun 2026 puolivuosikatsauksesta, ja se sisältää katsauksen olennaiset tiedot. Varsinainen osavuosikatsaus julkaistaan pdf-tiedostona tämän pörssitiedotteen liitteenä sekä yhtiön nettisivuilla www.scanfil.com.
Sijoittaja- ja mediatilaisuus
Raportin esittelevät 16.7.2026 yhtiön toimitusjohtaja Christophe Sut ja talousjohtaja Iiris Heiskanen. Englanninkielinen verkkokokous alkaa klo 10.00 Suomen aikaa (klo 9.00 Ruotsin aikaa). Verkkokokoukseen voi osallistua täällä.
Tallenne tiedotustilaisuudesta ja esitysmateriaali julkaistaan Scanfilin nettisivuilla saman päivän aikana.
Scanfil Oyj Lisätiedot: Christophe Sut, toimitusjohtaja Puh. +46 721 51 75 02 Scanfil Oyj on yksi Euroopan suurimmista elektroniikan sopimusvalmistajista (EMS). Yhtiö palvelee globaaleja toimialajohtajia Aerospace & Defense-, Energy & Cleantech-, Industrial-, ja Medtech & Life Science -asiakkuuksissa. Palveluvalikoimaan kuuluvat suunnittelupalvelut, prototyyppien valmistus, valmistettavuusanalyysi (DFM), testauskehitys-, toimitusketju- ja logistiikkapalvelut, piirilevyjen ladonta, osakokonaisuuksien ja komponenttien valmistus sekä monimutkaiset järjestelmäintegrointipalvelut. Scanfilin tavoitteena on lisätä asiakkaiden arvoa heidän kilpailukykyään parantamalla ja olemalla kansainvälisesti heidän ensisijainen hankintaketjukumppaninsa ja pitkäaikainen valmistuskumppaninsa. Scanfilin pisin asiakassuhde on kestänyt yli neljä vuosikymmentä. Yhtiöllä on maailmanlaajuinen toimituskyky ja 16 tuotantolaitosta neljällä mantereella. www.scanfil.com
Ei julkistettavaksi tai levitettäväksi, suoraan tai epäsuorasti, missään maassa, missä levittäminen tai julkistaminen olisi lainvastaista. Ennakkonäkemykset: Tietyt toteamukset tässä esityksessä ovat ennakkonäkemyksiä, joihin sisältyy tunnettuja ja tuntemattomia riskejä, epävarmuustekijöitä ja muita tekijöitä, jotka saattavat aiheuttaa sen, että Scanfil Oyj:n toteutuvat tulokset, suoritukset tai saavutukset poikkeavat olennaisesti niistä tulevaisuuden tuloksista, suorituksista tai saavutuksista, jotka on kerrottu tai joihin on viitattu tällaisissa ennakkonäkemyksissä. Tähän esitykseen sisältyvät ennakkonäkemykset voivat sisältää sellaisia sanoja kuin ”saattaa”, ”tulee”, ”odotetaan”, ”ennakoidaan”, ”suunnitellaan”, ”uskotaan”, tai muuta vastaavaa terminologiaa. Uusia riskitekijöitä voi syntyä ajoittain, eikä yhtiön johdolla ole mahdollisuutta ennakoida kaikkia noita riskitekijöitä tai sitä, miten nämä tekijät voivat vaikuttaa Scanfil Oyj:n toteutuvan tuloksen, suoritusten ja saavutusten olennaiseen poikkeamiseen ennakkonäkemyksissä mainituista. Nämä riskitekijät ja epävarmuustekijät huomioon ottaen sijoittajien ei tulisi liikaa luottaa ennakkonäkemyksiin toteutuvien tulosten ennakointina. Tässä esityksessä ilmaistut ennakkonäkemykset ovat ajankohtaisia ainoastaan tämän esityksen päivänä. Ei ole odotettavissa, että tällaista tietoa päivitettäisiin, täydennettäisiin tai tarkistettaisiin kaikissa tilanteissa, muutoin kuin lain tai säännösten niin edellyttäessä, uuden informaation, muuttuvien olosuhteiden tai tulevaisuuden tapahtumien pohjalta tai muissa tilanteissa.
Tietoja julkaisijasta Scanfil Oyj
Scanfil Oyj on yksi Euroopan suurimmista elektroniikan sopimusvalmistajista (EMS). Yhtiö palvelee globaaleja toimialajohtajia Aerospace & Defense-, Energy & Cleantech-, Industrial- ja Medtech & Life Science -asiakkuuksissa. Palveluvalikoimaan kuuluvat suunnittelupalvelut, prototyyppien valmistus, valmistettavuusanalyysi (DFM), testauskehitys-, toimitusketju- ja logistiikkapalvelut, piirilevyjen ladonta, osakokonaisuuksien ja komponenttien valmistus sekä monimutkaiset järjestelmäintegrointipalvelut. Scanfilin tavoitteena on lisätä asiakkaiden arvoa heidän kilpailukykyään parantamalla ja olemalla kansainvälisesti heidän ensisijainen hankintaketjukumppaninsa ja pitkäaikainen valmistuskumppaninsa. Scanfilin pisin asiakassuhde on kestänyt yli neljä vuosikymmentä. Yhtiöllä on maailmanlaajuinen toimituskyky ja 16 tuotantolaitosta neljällä mantereella. www.scanfil.com
Liitteet
Lataa tiedote pdf-muodossa.pdf
Scanfil puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.pdf