Monsenso A/S offentliggør et udbud af nye aktier med fortegningsret for eksisterende aktionærer

21.2.2023 08:15:00 CET | Monsenso |
Information om udbudsforløb
Selskabsmeddelelse nr. 2 – 2023
Nasdaq First North Growth Market Denmark
Denne meddelelse indeholder intern viden
MÅ IKKE OFFENTLIGGØRES, DISTRIBUERES ELLER UDLEVERES HELT ELLER DELVIST, DIREKTE ELLER INDIREKTE, I ELLER TIL USA, STORBRITANNIEN, AUSTRALIEN, CANADA ELLER JAPAN.
København, 21. februar 2023
Bestyrelsen i Monsenso A/S (”Monsenso” eller ”Selskabet“) har i dag besluttet at forhøje Selskabets aktiekapital med minimum nominelt DKK 358.695,40 svarende til 3.586.954 stk. nye aktier (”Nye Aktier”) og op til nominelt DKK 493.348,80 svarende til 4.933.488 stk. nye aktier à nominelt DKK 0,10 (”Udbuddet“) med en tegningskurs på DKK 0,345 pr. aktie (”Tegningskursen“) med fortegningsret for Selskabets eksisterende aktionærer (“Eksisterende Aktionærer”).
Bruttoprovenuet ved et fuldtegnet Udbud vil udgøre DKK 1.702.053.
Minimumsudbuddet på DKK 1.237.500 er sikret gennem tilsagn fra 8 Eksisterende Aktionærer, om at udnytte tegningsretter og tegne yderligere aktier.
Digital sundhedsløsning til optimering af behandling og kliniske forsøg indenfor mentale og kroniske lidelser
Solidt forankret i forskning har Monsenso udviklet en klinisk valideret digital sundhedsplatform, der forbinder patienter med mentale og kroniske lidelser og deres pårørende med deres terapeut, sygeplejerske, psykolog eller læge med henblik på hjemmemonitorering, fjernbehandling samt øget dataindsamling, samarbejde og kommunikation.
Med løsningen hjælper Monsenso:

Patienterne med at få mere ud af deres behandling, så de hurtigere kan vende tilbage til deres normale hverdag.
Sundhedsprofessionelle med at personliggøre behandlingen baseret på patienters faktiske tilstand og derigennem opnå bedre behandlingsresultater.
Sundhedssystemer og klinikker til at give en mere målrettet behandling til flere patienter og lavere omkostninger.
Forskningsinstitutioner og medicinalvirksomheder med at gennemføre effektive, decentraliserede og digitalt understøttede forsøg, hvor data fra brugernes hverdag opsamles via smartphones og wearables.
Medicinalvirksomheder og private kliniske partnere med at udvide deres kerneydelser og indsamle real-world data for at supportere deres produkter.

Løsningen adresserer nogle af de for samfundets dyreste patientgrupper og kan hjælpe patienter til et bedre liv og større engagement i behandling.
Løsningen muliggør omfattende dataindsamling fra selvrapporterede data samt fra sensordata fra smartphones og wearables tilpasset den relevante kliniske praksis eller studie. Løsningen erstatter den papirbaserede dataudveksling mellem patient og behandler, som stadig i dag benyttes i både behandling og gennemførelse af studier. Monsensos løsning bidrager til, at værdifulde sundhedsdata inddrages i behandlingen til gavn for patienter, klinikere, forskere og sundhedssystemer verden over. Samtidig giver løsningen mulighed for, at patienter får adgang til selvhjælpsinformation, øvelser, kriseplaner og påmindelser om medicinindtagelse og aftalte konsultationer. Ydermere er det muligt for klinikere og forskere at følge patienter i eget hjem, og løsningen giver dem mulighed for at agere proaktivt, prioritere patienter og have fysiske eller virtuelle samtaler og konsultationer baseret på bedre indsigt fra patienters egne data.
Monsensos virksomhed er baseret på business-to-business (B2B) salg af løsningen og services til sundhedsregioner, kommuner, private klinikker, universiteter samt medicinalvirksomheder. Monsensos forretning består således af indtægter fra salg af abonnementer og fra konsulentydelser relateret til individuel tilpasning af løsningen samt implementering. Udover egentligt salg af den digitale sundhedsløsning har Monsenso også en del af sine indtægter fra deltagelse i offentligt støttede forskningsprojekter.
Monsenso beskæftiger 14 personer fra 4 lande med samlet set mere end 60 års videregående uddannelse. Monsenso har indgået aftaler med en række regioner, kommuner, forskningsinstitutioner, private kliniske enheder og medicinalvirksomheder om brug af løsningen på tværs af Europa og Mellemøsten. I slutningen af 2022 fik Monsenso ydermere tildelingsbeslutning på aftaler til en samlet værdi på ca. DKK 18 mio., som vil være med til at støtte væksten fremadrettet.
Monsensos digitale sundhedsløsning er tilgængelig på 14 sprog, og der er indgået aftaler om brug af løsningen i 19 lande. Gennem det sidste år har Monsenso lanceret en ny version af sin webportal for sundhedsprofessionelle og app til patienter. Monsenso er ISO 13485 og 27001 certificeret og løsningen er allerede CE- og UKCA-mærket som klinisk udstyr.
Med de nye projekter fra slutningen af 2022 er strategien for næste fase i Monsensos udvikling fortsat at udvide den digitale sundshedsløsning med en række nye funktionaliteter i form af bl.a. kunstig intelligens, forbedret behandlingsindhold og øget skalerbarhed og dermed investere yderligere i data-drevet og automatiseret beslutningsstøtte til patienter, forskere og klinikere. Salgsfokus vil være på at skabe partnerskaber med særligt medicinalvirksomheder og private kliniske partnere, samt et direkte salg til regioner og kommuner i Danmark og UK ligesom offentligt finansierede innovationsprojekter også vil fortsætte.
I 2022 forventes Monsenso at have en omsætning på ca. DKK 6,2 mio. og EBITDA på ca. DKK -4,0 mio.. For 2023 forventes omsætningen at stige til mellem DKK 10 til 11 mio. med EBITDA på DKK -2,0 til -3,0 mio. i kraft af ovennævnte nye projekter.
Hovedvilkår for Udbuddet

Udbuddet gennemføres som en fortegningsemission, hvor der minimum udbydes 3.586.954 stk. aktier (”Minimumsudbuddet”) og maksimum 4.933.488 stk. aktier (”Maksimumsudbuddet”) à nominelt DKK 0,10.
Aktierne i Udbuddet udbydes med fortegningsret for Selskabets Eksisterende Aktionærer. Hver Eksisterende Aktionær får tildelt fem (5) tegningsretter for hver en (1) eksisterende aktie, den pågældende aktionær ejer på tildelingstidspunktet den 02. marts 2023 kl. 17.59 (dansk tid). Der skal anvendes 26 tegningsretter til tegning af en (1) ny aktie i Monsenso.
De Nye Aktier udbydes til DKK 0,345 pr. aktie à nominelt DKK 0,10.
Perioden, hvor de Nye Aktier kan tegnes, løber fra den 3. marts 2023 kl. 9.00 (dansk tid) til 16. marts 2023 kl. 17.00 (dansk tid) (”Tegningsperioden”).
Aktier, som ikke er tegnet af Eksisterende Aktionærer eller af erhververe af Tegningsretter inden udløbet af Tegningsperioden (”Resterende Aktier”), kan uden kompensation til indehaverne af uudnyttede Tegningsretter tegnes af Eksisterende Aktionærer eller nye investorer, der inden udløbet af Tegningsperioden har forpligtet sig til at tegne Resterende Aktier gennem bindende tilsagn om tegning eller i henhold til tegningsblanketten på Selskabets hjemmeside.
Det er en betingelse for gennemførelse af Udbuddet, at Minimumsudbuddet med et bruttoprovenu på DKK 1.237.500 tegnes. Minimumsudbuddet er sikret gennem bindende tilsagn for samlet DKK 1.237.500 svarende til 100 % af bruttoprovenuet af Minimumsudbuddet og 73% af bruttoprovenuet ved Maksimumudbuddet.
Bruttoprovenuet fra Maksimumsudbuddet udgør DKK 1.702.053 svarende til et nettoprovenu på DKK 1.527.053 efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til Udbuddet på DKK 175.000. Ved Minimumsudbuddet vil nettoprovenuet anslået udgøre DKK 1.062.500 efter fradrag af skønnede omkostninger relateret til Minimumsudbuddet på DKK 175.000.
Selskabets aktiekapital udgør før Udbuddet nominelt DKK 2.565.413,90 (svarende til 25.654.139 stk. aktier à nominelt DKK 0,10). Ved fuldtegning af Udbuddet vil Selskabets aktiekapital udgøre nominelt DKK  3.058.762,70 fordelt på i alt 30.587.627 stk. aktier og ved tegning af Minimumsudbuddet nominelt DKK 2.924.109,30 fordelt på 29.241.093 stk. aktier à nominelt DKK 0,10.

Baggrund for Udbuddet af Nye Aktier og anvendelse af provenu
Baggrunden for Udbuddet er Monsensos ønske om at sikre gennemførelsen af de nye projekter og skabe kontinuerlig vækst i Selskabet.
Grundet terminering af et forsinket internationalt real-world evidence studie hos en global medicinalvirksomhed på grund af manglende rekruttering, samt opstart af de nye projekter med samlet værdi på DKK 18 mio, som er vundet i slutningen af 2022, er der behov for styrke kapitalberedskabet. Selskabet har derfor brug for at tilføre yderligere kapital for at støtte driften og sin vækststrategi for 2023 og fremover.
Bruttoprovenuet fra fortegningsemissionen vil ved en fuldtegning udgøre i alt DKK 1.702.053, svarende til et nettoprovenu på DKK 1.527.053 efter fradrag af skønnede omkostninger på DKK 175.000.
Ved fuldtegning af fortegningsemissionen anses Selskabet at være i stand til at kunne realisere sin vækststrategi, som inkluderer fortsat udvikling af Monsensos teknologiske løsning, samt fokus på at skabe partnerskaber med medicinalvirksomheder og private kliniske partnere i Europa og direkte salg i Danmark og UK.
Nettoprovenuet fra fuldtegning af Udbuddet vil således blive anvendt til at sikre fortsat drift indtil betalinger fra nye projekter kommer ind.
Minimumsudbud
Såfremt kun Minimumsudbuddet tegnes, vurderes det, at Selskabet fortsat vil kunne gennemføre strategien, omend med en langsommere vækst, idet der ikke i samme hastighed vil kunne investeres i produktudvikling og salg.
Selskabets ledelse forventer, at nettoprovenuet fra Minimumsudbuddet vil kunne dække kapitalbehovet i 12 måneder fra Selskabets Nye Aktier bliver optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark, og det er ledelsens målsætning, at de foretagne investeringer vil kunne skabe positiv indtjening og positive pengestrømme, der muliggør yderligere investeringer til fortsat vækst og udvikling.
Minimumsudbuddet på DKK 1.237.500 er sikret gennem bindende tegningstilsagn på DKK 1.237.500.
Tegningstilsagn
Selskabet har modtaget bindende tilsagn om tegning af i alt 3.586.954 stk. aktier, svarende til et samlet bruttoprovenu på DKK 1.237.500.
Følgende Eksisterende Aktionærer har afgivet bindende tegningstilsagn om udnyttelse af deres tildelte tegningsretter i Udbuddet.

Investor

Antal aktier

Bruttoprovenu (DKK)

Tilknytning til Selskabet

Mads Ginnerup Holding ApS

   1.250.000

                      431.250

Ingen

Steen Ginnerup Holding ApS

   1.250.000

                      431.250

Ingen

Pme Holding ApS (v/ Peter Mørch Eriksen)

     289.855

                      100.000

Formand for bestyrelsen

Bardram.net ApS (v/ Jakob Bardram)

      144.927

                       50.000

Næstformand i bestyrelsen

Stie Kallesøe Holding ApS (v/ Claus Stie Kallesøe)

      144.927

                       50.000

Medlem af bestyrelsen

Jacob Hahn Michelsen

      144.927

                       50.000

Medlem af bestyrelsen

Thomas Lethenborg

     289.855

                      100.000

CEO

Robert Højer

       72.463

                       25.000

CFO

Sum

   3.586.954

                    1.237.500

 

Nærmere vilkår for Udbuddet
Fortegningsemissionen omfatter udstedelse af mellem 3.586.954 stk. og 4.933.488 stk. Nye Aktier à nominelt DKK 0,10 med fortegningsret for Eksisterende Aktionærer. Selskabets aktiekapital udgør før Udbuddet nominelt DKK 2.565.413,90 (svarende til 25.654.139 stk. aktier à nominelt DKK 0,10). Ved fuldtegning af Udbuddet vil Selskabets aktiekapital udgøre nominelt DKK3.058.762,70 fordelt på i alt 30.587.627 stk. aktier og ved tegning af Minimumsudbuddet nominelt DKK 2.924.109,30 fordelt på 29.241.093 stk. aktier à nominelt DKK 0,10.
De Nye Aktier er er omsætningspapirer uden indskrænkninger i omsætteligheden.
Tegningskurs
Tegningskursen udgør DKK 0,345 pr. aktie à nominelt DKK 0,10.
Tegningsforhold i fortegningsemissionen
De Nye Aktier udbydes med fortegningsret for Eksisterende Aktionærer. Hver Eksisterende Aktionær bliver tildelt fem (5) tegningsretter for hver (1) eksisterende aktie, den pågældende aktionær ejer på tildelingstidspunktet den 2. marts 2023 kl. 17.59 (dansk tid). Der skal anvendes 26 tegningsretter til tegning af en (1) nye aktie i Monsenso.
Som beskrevet ovenfor har 8 investorer ønsket at støtte Selskabets kapitalfremskaffelse ved at afgive forhåndstilsagn om tegning af totalt 3.586.954 stk. Nye Aktier, hvoraf de har forpligtet sig til tegning af 2.884.505 stk. Nye Aktier uden anvendelse af tegningsretter.
Medlemmer af Selskabets bestyrelse, direktion og medlemmer af ledergruppen har afgivet tilsagn om at tegne Nye Aktier.

Navn

Antal aktier

Tilknytning til selskabet

Pme Holding ApS (v/ Peter Mørch Eriksen)

      289.855

Formand for bestyrelsen

Bardram.net ApS (v/ Jakob Bardram)

      144.927

Næstformand i bestyrelsen

Stie Kallesøe Holding ApS (v/ Claus Stie Kallesøe)

      144.927

Medlem af bestyrelsen

Jacob Hahn Michelsen

      144.927

Medlem af bestyrelsen

Thomas Lethenborg

      289.855

CEO

Robert Højer

        72.463

CFO

Handel med Tegningsretter
Tegningsretterne vil blive optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark under ISIN-koden DK0062269577. Handelsperioden for tegningsretter løber fra den 1. marts 2023 kl. 09.00 (dansk tid) til den 14. marts 2023 kl. 17.00 (dansk tid).
Tegningsretter, der ikke udnyttes i Tegningsperioden, mister deres gyldighed og værdi, og indehaveren af sådanne Tegningsretter er ikke berettiget til kompensation.
Tegningsperiode
Tegningsperiode for tegning af Nye Aktier ved udnyttelse af Tegningsretter løber fra 3. marts 2023 kl. 09.00 (dansk tid) til 16. marts 2023 kl. 17.00 (dansk tid).
Der gøres opmærksom på at deadline for udnyttelse af Tegningsretter afhænger af eget kontoførende pengeinstitut og typisk vil være nogle dage inden den 16. marts 2023, så tegninger kan modtages af Danske Bank A/S inden den 16. marts 2023 kl. 17.00.
Tegning af Resterende Aktier
Resterende Aktier, som ikke er tegnet ved udnyttelse af Tegningsretter inden udløbet af Tegningsperioden, kan uden kompensation til indehaverne af uudnyttede Tegningsretter tegnes af Eksisterende Aktionærer eller nye investorer, der inden udløbet af Tegningsperioden har forpligtet sig til at tegne Resterende Aktier i henhold til bindende tegningstilsagn eller ved brug af tegningsblanketten på Selskabets hjemmeside.
I tilfælde af overtegning af Resterende Aktier i henhold til tegningstilsagn eller tegningsblanketten fordeles Resterende Aktier efter følgende prioriterede fordelingsnøgle fastlagt af Selskabets bestyrelse:

Der gives fortrinsstilling til forhåndstegnere af Nye Aktier op til tegningstilsagnet.

I det omfang, der herefter er yderligere Resterende Aktier, fordeles disse til Eksisterende Aktionærer pr. 28. februar 2023, der pr. 16. marts 2023 har givet tegningstilsagn i Udbuddet uden udnyttelse af Tegningsretter.
I det omfang, der herefter er yderligere Resterende Aktier, fordeles disse til øvrige investorer, der har givet tegningstilsagn i Udbuddet uden anvendelse af Tegningsretter.

For hver af kategorierne gælder det, at i tilfælde af overtegning sker allokeringen inden for den enkelte kategori proratarisk i forhold til tegningsordrernes størrelse.
Tegning via indlevering af tegningsblanket
Tegningsblanketten indsendes til investors eget kontoførende pengeinstitut i løbet af Tegningsperioden. For at en ordre er bindende, skal den afgivne ordre i kontoførernes pengeinstituts handelssystem, eller den udfyldte og underskrevne tegningsblanket, indsendes til investors eget kontoførende pengeinstitut, i så god tid, at det kontoførende pengeinstitut kan behandle og fremsende ordren, således at den modtages af Danske Bank A/S inden den 16. marts 2023 kl. 17.00.
Betaling og levering af Nye Aktier
Ved udnyttelse af Tegningsretterne skal indehaveren betale DKK 0,345 (Tegningskursen) pr. aktie à nominelt DKK 0,10.
Betaling for aktier, der tegnes i fortegningsemissionen, sker i DKK på tegningstidspunktet ved udnyttelse af Tegningsretter. Efter betaling for de tegnede aktier til Tegningskursen vil investorer elektronisk få leveret Nye Aktier i form af midlertidige aktier til investors konto i Euronext Securities A/S i den midlertidige ISIN-kode DK0062269650. Den midlertidige ISIN-kode vil ikke blive optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark.
De Nye Aktier vil blive endeligt udstedt efter registrering af kapitalforhøjelsen i Erhvervsstyrelsen, forventeligt den 27. marts 2023.
Indehavere af Tegningsretter skal overholde kontoaftalen med vedkommendes danske kontoførende pengeinstitut eller andre finansielle formidlere, hvorigennem de har aktier. Finansielle formidlere, hvorigennem en indehaver har Tegningsretter, kan kræve betaling på en tidligere dato.
Medmindre andet er aftalt, vil Euronext Securities A/S eller det kontoførende pengeinstitut sende en meddelelse til kontohaveren med angivelse af det tegnede antal Nye Aktier og beløbet.
Meddelelse om eventuel tildeling af Resterende Aktier sker den 20. marts 2023. Resterende Aktier vil mod samtidig betaling af Tegningskursen blive tildelt og leveret til investors depot i Euronext Securities A/S forventeligt den 24. marts 2023. Levering af Resterende Aktier til investors konto i Euronext Securities A/S vil ske i den midlertidige ISIN-kode DK0062269650.
Optagelse til handel
Handelsperioden for Tegningsretterne begynder den 1. marts 2023 kl. 9.00 (dansk tid). De Nye Aktier vil ikke blive optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark under den midlertidige ISIN-kode.
Efter registrering af kapitalforhøjelsen i Erhvervsstyrelsen, hvilket forventes at ske den 27. marts 2023, vil den midlertidige ISIN-kode blive sammenlagt med den eksisterende ISIN-kode for Selskabets eksisterende aktier ISIN DK0061277977 i Euronext Securities A/S. Sammenlægning forventes at blive gennemført den 29. marts 2023.
De Nye Aktier forventes at blive optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark under ISIN-koden for eksisterende aktier den 28. marts 2023.
Tilbagekaldelse af Udbuddet
Udbuddet er betinget af, at der ikke inden registrering af kapitalforhøjelsen i Erhvervsstyrelsen indtræffer begivenheder, der efter ledelsens skøn vil gøre gennemførelsen af Udbuddet uforsvarligt. Såfremt sådanne begivenheder indtræffer, vil Udbuddet blive tilbagekaldt. Såfremt Udbuddet ikke gennemføres, accepteres ingen af de afgivne tegninger af Nye Aktier, og der udstedes ingen Nye Aktier.
Handler med Nye Aktier foretaget forud for tilbagekaldelsestidspunktet vil imidlertid ikke blive berørt. Tegningsbeløbet for Nye Aktier vil blive refunderet (med fradrag af eventuelle transaktionsomkostninger til eget kontoførende pengeinstitut) til den sidst registrerede ejer af de Nye Aktier på tilbagekaldelsestidspunktet. Det betyder, at investorer, der har erhvervet Nye Aktier, vil kunne lide et tab svarende til forskellen mellem købesummen og tegningsbeløbet for de Nye Aktier med tillæg af eventuelle transaktionsomkostninger.
Hvis Udbuddet ikke gennemføres, vil alle udnyttelser af Tegningsretter automatisk blive annulleret, og tegningsbeløbet (med fradrag af eventuelle transaktionsomkostninger til eget kontoførende pengeinstitut) vil blive tilbagebetalt til den sidst registrerede ejer af Nye Aktier på tilbagekaldelsestidspunktet. Handler med Tegningsretter forud for tilbagekaldelsestidspunktet vil imidlertid ikke blive berørt. Dette medfører, at investorer, der har erhvervet Tegningsretter, vil lide et tab svarende til købesummen for Tegningsretterne med tillæg af eventuelle transaktionsomkostninger.
Handel med Tegningsretter og/eller de Nye Aktier inden gennemførelsen af Udbuddet sker for egen regning og risiko.
En eventuel tilbagekaldelse af Udbuddet vil i givet fald straks blive meddelt via Nasdaq First North Growth Market Denmark.
Udbytteret
De Nye Aktier giver ret til udbytte, der måtte blive udloddet fra og med tidspunktet for registrering af kapitalforhøjelsen vedrørende de Nye Aktier i Erhvervsstyrelsen, herunder eventuelt udbytte for regnskabsårene 2022 og 2023. Selskabets bestyrelse forventer dog ikke, at der vil blive udloddet udbytte for regnskabsårene 2022 og 2023.
Tidsplan

28. februar 2023

Sidste dag for handel med eksisterende aktier inklusive ret til tegningsretter.

1. marts 2023

Selskabets eksisterende aktier handles eksklusive ret til tegningsretter.

1. marts 2023

Handel med tegningsretter begynder.

2. marts 2023

Tildeling af tegningsretter i Euronext Securities A/S kl. 17.59.

3. marts 2023

Tegningsperiode begynder.

14. marts2023

Sidste dag for handel med tegningsretter.

16. marts 2023

Sidste dag i tegningsperioden.

20. marts 2023

Allokering af Resterende Aktier for tegning uden retter samt offentliggørelse af resultat.

22. marts 2023

Handelsdag for tegning uden tegningsretter i midlertidig ISIN-kode.

24. marts 2023

Valørdag for tegning uden retter og afregning (afvikling).

27. marts 2023

Registrering af kapitalforhøjelse i Erhvervsstyrelsen.

28. marts 2023

Første handelsdag for Nye Aktier i eksisterende ISIN-kode.

29. marts 2023

Sammenlægning af midlertidig ISIN-kode med den eksisterende ISIN-kode i Euronext Securities A/S.

Risikofaktorer
Der er en række risikofaktorer ved Selskabet og Selskabets aktier, herunder, men ikke begrænset til:
Risici relateret til Selskabets virksomhed og markedet

Forsinkelser af projekter og beslutninger fra nøglekunder eller i egen udvikling kan udfordre og forsinke Selskabets vækst.
Kunder og partneres forventninger til produkt kan ændre sig, og det kan vise sig, at Selskabets produkt ikke i tilstrækkelig grad lever op til de forventninger, som er antaget.
Selskabet er afhængigt af succes med implementering og fastholdelse af nøglekunder.
Risiko for manglende parathed blandt kunder eller manglende klinisk accept med dermed manglende implementering i stor skala.
Konkurrencesituationen i nøglemarkeder kan intensiveres og udfordre Selskabets vækstplaner.
Compliance med regulatoriske krav kan forsinke og udfordre Selskabets evne til at sælge internationalt.
Selskabet har forholdsvist få medarbejdere og er derfor afhængig af at kunne fastholde og tiltrække nøglemedarbejdere.
Selskabets produkt bygger blandt andet på teknologier og services fra tredjepart (Apple, Google, Microsoft, Withings m.fl.) og ændringer i sådanne teknologier kan udfordre Selskabets evne til at levere et konkurrencedygtigt produkt og indfri kundernes forventninger.
Opblusning af en ny pandemi eller genopblusning af Covid-19 som vanskeliggør salgsorganisationens arbejde med Monsensos kunder og hindrer fremdriften i kundeprojekter.

Risici relateret til Selskabets finansielle stilling

Selskabet er i øjeblikket tabsgivende med negative pengestrømme, og såfremt den forventede vækst udebliver kan det være kritisk for Selskabets overlevelse.
Hvis Selskabet ikke opnår de forventede resultater og ikke formår at finansiere driften på anden vis, vil dette være kritisk for Selskabets overlevelse.
Leveringshastighed og succes med enkelte kunde- og forskningsprojekter kan udfordre Selskabets cash flow og omsætning.
Skulle Selskabet alene opnå Minimumsudbuddet, kan det få betydning for Selskabets vækst og resultater.

Øvrige risici

Selskabet kan blive udsat for cyberkriminalitet, tab eller læk af persondata.
Selskabets produkt kan vise sig ikke at leve op til de krav til stabilitet og tilgængelighed, som forventes af markedet.

Risici relateret til Selskabets værdipapirer

Negative begivenheder kan medføre fald i markedskursen for aktierne.
Der kan være begrænset omsætning i aktierne, og kursen kan have høj volatilitet.
Aktionærerne risikerer helt at miste deres investering i Monsenso.
Der er ingen planer om, at Selskabet skal udbetale udbytte i de kommende år.
Udstedelse af yderligere aktier i Selskabet i fremtiden kan udvande aktionærernes ejerandel.

Investormøder i forbindelse med Udbuddet
Der vil i tegningsperioden blive afholdt online investormøder. Datoer og tidspunkter kan findes på www.monsenso.com/investors.
Afviklingsagent i Udbuddet
Danske Bank A/SHolmens Kanal 2-121092 København KCVR-nr. 61 12 62 28
Yderligere oplysninger
Navn og hjemstedMonsenso A/S (CVR-nr. 35 51 73 91, LEI kode 52990024UWU19T5URJ57). Selskabets hovedkontor ligger på adressen Ny Carlsberg Vej 80, DK-1799 København V. Telefon: (+45) 78 75 50 00. Webadresse:  www.monsenso.com.
Koncernforhold
Selskabets aktiekapital er fuldt indbetalt. Selskabet er registreret i det Centrale Virksomhedsregister med CVR-nr. 35 51 73 91 og hører under dansk lovgivning. Selskabet har stiftet Monsenso UK LTD i 2020 som en 100 % ejet dattervirksomhed
Bestyrelsen

Peter Mørch Eriksen, bestyrelsesformand
Jakob Eyvind Bardram, bestyrelsesnæstformand
Jacob Hahn Michelsen
Claus Stie Kallesøe

Direktion
Thomas Lethenborg, CEO
Certified Adviser
Norden CEF A/S, John Norden
Vigtig meddelelse
Denne meddelelse er en orientering til Selskabets aktionærer og er ikke et tilbud eller en opfordring til tegning eller køb af tegningsretter eller aktier i Selskabet. Der sker intet offentligt udbud af aktier uden for Danmark. Personer uden for Danmark, der kommer i besiddelse af oplysninger om Udbuddet opfordres af Selskabet til selv at indhente oplysninger om og iagttage eventuelle begrænsninger og bør undersøge den lovgivning, herunder skattemæssige konsekvenser, som vil være relevant for den pågældende forud for en investering i aktier udstedt af Monsenso A/S.
Denne meddelelse indeholder visse fremadrettede udsagn, herunder udsagn om Selskabets aktiviteter. Sådanne fremadrettede udsagn er baseret på oplysninger, antagelser og vurderinger, som Selskabet finder rimelige. Disse fremadrettede udsagn omfatter kendte og ukendte risici, usikkerheder og andre væsentlige forhold, der kan få Selskabets faktiske resultater, udvikling eller præstationer eller branchens resultater til at afvige væsentligt fra de fremtidige resultater, udvikling eller præstationer, der er udtrykt eller underforstået i forbindelse med disse fremadrettede udsagn. Hvis en eller flere af disse risici eller usikkerheder udløses, eller hvis en underliggende forudsætning viser sig at være forkert, kan Selskabets faktiske økonomiske stilling eller driftsresultater afvige væsentligt fra det, der er beskrevet som forudsat, vurderet, skønnet eller forventet.
Potentielle investorer, selskaber og rådgivere skal være opmærksomme på, at investeringer i selskaber, hvis aktier er optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark, kan være mere risikobetonede end investeringer i børsnoterede selskaber på et reguleret marked (hovedmarkedet), som defineret i EU-lovgivning (og implementeret i national lov). I stedet er de underlagt et mindre omfattende regelsæt og lovgivning, der er tilpasset mindre vækstselskaber. Selskaberne på Nasdaq First North Growth Market har ofte en kortere driftshistorik og er dermed mere følsomme over for ydre og indre påvirkninger og udsving. Ligeledes kan likviditeten, og dermed omsætteligheden, i aktier, der er optaget til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark, være mere begrænset end ved investeringer i aktier noteret på hovedmarkedet.
 
Eventuelle henvendelser vedrørende denne meddelelse bedes rettet til:
Monsenso
CEOThomas LethenborgTlf. +45 21 29 88 27E-mail: lethenborg@monsenso.com 
BestyrelsesformandPeter Mørch EriksenTlf. +45 51 99 66 00E-mail: Petermorcheriksen@outlook.com
Certified Adviser
Norden CEF A/SJohn Norden
Tlf. +45 20 72 02 00E-mail: jn@nordencef.dk
Om Monsenso
Monsenso er en innovativ virksomhed, som tilbyder en digital sundhedsløsning til optimering af behandling og decentraliserede kliniske forsøg indenfor mentale og kroniske lidelser. Vores mission er at bidrage til bedre sundhed til flere personer og lavere omkostninger ved at understøtte behandling digitalt og bedre udnytte patienters egne data. Vores løsning bidrager til optimering af behandlingen og giver et detaljeret overblik over patienters sundhed via indsamling af data om deres tilstand, adhærens og adfærd. Løsningen forbinder patienter, omsorgspersoner og behandlere for at muliggøre en personligt tilpasset behandling, distancebehandling samt tidlig intervention. Vi samarbejder med sundhedsvæsenet, medicinalindustrien og forskningsinstitutioner verden over i vores forsøg på at levere løsninger som passer ind i patienters og sundhedsprofessionelles hverdag. Få mere at vide på  www.monsenso.com  

Vedhæftninger

Download selskabsmeddelelse.pdf

Tegningsblanket.pdf

Leave a Reply