17.8.2020 08:43:11 CEST | Mdundo.com A/S |
Optagelse til handel på First North
Mdundo.com, der er en afrikansk musiktjeneste med p.t. 5 mio. månedlige aktive brugere og 20 mio. månedlige downloads, ansøger om optagelse på Nasdaq First North Denmark for at fortsætte og accelerere væksten i Afrika syd for Sahara. Tegningsperioden løber fra den 17. august til den 28. august 2020, og udbudskursen er 10,0 kr. pr. aktie svarende til en markedsværdi før udbuddet på DKK 61,9 mio. Udbuddet af nye aktier er på op til DKK 40 mio.
Selskabsmeddelelse nr. 1-2020
København, 17. august 2020
”Mdundo har p.t. 5 mio. månedlige brugere, men potentialet er mere end 30 gange større. Med en stejl vækstkurve og en meget skalerbar løsning, vil vi investere yderligere i brugervækst og i vores markedsdækning af hele Afrika syd for Sahara, så vi inden for ca. 3 år har etableret Mdundo som den førende panafrikanske musiktjeneste for forbrugere og musikere. Dermed vil vi i Afrika have opnået, hvad Spotify har opnået i Vesten og hvad Tencent har formået i Asien.” – Martin Nielsen, CEO Mdundo.com.
Udbuddet i hovedtræk
Det forventede bruttoprovenu er på DKK 30 – 40 mio.
Udbudskursen er DKK 10,0 kr. svarende til en markedsværdi af Mdundo.com før udbuddet på DKK 61,9 mio.
Udbudsperioden løber fra den 17. august til den 28. august 2020 klokken 23:59
Offentliggørelse af udbuddet forventes at ske den 2. september 2020 og første handelsdag ventes at være den 4. september
Baggrunden for Mdundo
239 millioner afrikanere syd for Sahara (SSA) har adgang til internettet via deres mobiltelefon – et tal der ventes at vokse til 483 millioner i 2025 – svarende til 39% af befolkningen i SSA. 30% af mobilbrugerne lytter til musik på deres mobiltelefon, men det sker primært gennem ulovligt download i lighed med situationen i Europa og USA for 15 år siden – og før musiktjenester som iTunes og Spotify overtog markedet. Flere forhold medvirker til, at udviklingen i SSA nu går i samme retning som i Vesten således, at musik i større omfang tilgås via lovlige musiktjenester og musiktjenester målrettet markedet i SSA.
Mdundos musiktjeneste
Mdundos musiktjeneste kan tilgås online via hjemmesiden www.mdundo.com og via en Android app til mobiltelefoner. Mdundo har over 5 mio. aktive brugere på både internettet og via appen samt over 20 mio. downloads og streams pr. måned. Musiktjenesten er tilgængelig for brugere i hele verden, men Mdundo er både aktiv og har sit forretningsmæssige fokus i 15 lande i Afrika Syd for Sahara, herunder kommercielt markedsfokus i Tanzania og Kenya, hvor Mdundo startede i 2013, samt marketingfokus i Nigeria, Ghana og Uganda.
Virksomhedsbeskrivelse og informationsmøder
Virksomhedsbeskrivelse, tegningsblanket samt yderligere informationer er tilgængelig via Mdundo.com’s website www.mdundo.com og via www.nyemission.dk.
Der er mulighed for at møde Mdundo.com’s ledelse på følgende informationsmøder:
Webinar den 19. august kl. 17:00 – 18:00
Investormøde i København den 20. august kl. 16:30 – 17:30
Webinar den 24. august kl. 19:30 – 20:30
Investormøde i Århus den 25. august kl. 16:30 – 17:30
Webinar den 27. august kl. 17:00 – 18:00
Detaljer om udbuddet og optagelsen til handel
Udbudsperiode: 17. august 2020 kl. 09:00 – 28. august 2020 kl. 23:59.
Udbudskurs: DKK 10,00 pr. aktie a nominelt DKK 0,10.
Antal aktier inden Udbuddet: 6.196.668 stk.
Markedsværdien: Baseret på udbudskursen er markedsværdien af Selskabet DKK 61,9 mio. pr. datoen for virksomhedsbeskrivelsen.
Nye udbudte aktier: Udbuddet omfatter kun nyudstedte aktier og maksimalt 4.000.000 stk. nye aktier, svarende til et bruttoprovenu på DKK 40 mio. Minimumsudbuddet er på 3.000.000 stk. nye aktier, svarende til et bruttoprovenu på DKK 30 mio. Hvis der ikke findes investorer til Minimumsudbuddet på 3.000.000 stk. aktier, vil udbuddet ikke blive gennemført.
Allokering: Hvis det samlede antal aktier, der er afgivet ordrer på i udbuddet, overstiger 4.000.000 aktier, vil der blive foretaget reduktion som følger:
Tegningsordrer op til og med DKK 250.000 tildeles 100%, såfremt det er muligt, og reduceres ellers forholdsmæssigt som besluttet af Selskabets bestyrelse og Selskabets Certified Adviser, Kapital Partner. Det er muligt, at nogle grupper af tegningsordrer ikke vil få tildelt nogen aktier.
For tegningsordrer over DKK 250.000 sker der individuel tildeling (diskretionær), som besluttet af Selskabets bestyrelse og Selskabets Certified Adviser, Kapital Partner. Det er muligt at nogle tegningsordrer ikke vil få tildelt nogen aktier.
Eksisterende aktionærer: Ingen af de eksisterende aktionærer sælger aktier ved udbuddet, og de er alle underlagt lock-up for en periode på op til 12 måneder for op til 100% af deres aktier.
Afgivelse af tegningsordre: De nye aktier kan tegnes ved afgivelse af elektronisk tegningsordre via investors eget kontoførende pengeinstitut eller ved indlevering af tegningsblanket til investors eget kontoførende pengeinstitut. Der skal minimum tegnes 400 stk. aktier, svarende til DKK 4.000 pr. tegningsordre. Offentliggørelse af resultatet af udbuddet forventes at ske den 2. september 2020.
ISIN-kode og symbol: Selskabet har én aktieklasse. De Nye aktier afregnes i en midlertidig ISIN DK0061286291 ved udbuddets gennemførelse. Når aktiekapitalforhøjelsen er registreret hos Erhvervsstyrelsen, vil de Nye Aktier blive udstedt og optaget til handel i den samme permanente ISIN kode som de eksisterende aktier. Den permanente ISIN kode for aktierne er DK0061286101 og aktierne er søgt optaget til handel under symbolet ”MDUNDO”.
Optagelse til handel: De nye aktier og de eksisterende aktier er betinget godkendt til optagelse til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark, under forudsætning af gennemførelse af Udbuddet samt opfyldelse af Nasdaq First North Denmarks krav til aktionærspredning og Free Float. Første handelsdag for aktierne på Nasdaq First North Denmark forventes at være den 4. september 2020.
Yderligere oplysninger:
CEO Martin Nielsen
Tlf.: +45 93 94 40 55
Email: martin@mdundo.com
Bestyrelsesformand Jesper Drescher
Tlf.: +45 23 22 99 00
Email: jesper@mdundo.com
Mdundo.com A/S
Jagtvænget 2
2920 Charlottenlund
www.mdundo.com
Certified Adviser
Kapital Partner ApS
Jernbanegade 4
1608 København V
+45 89 88 78 46
www.kaptalpartner.dk
Vigtig information
Denne meddelelse udgør ikke en virksomhedsbeskrivelse eller prospekt. Ingen person bør købe eller tegne aktier i Mdundo.com A/S, medmindre dette sker på grundlag af oplysninger i den virksomhedsbeskrivelse, Mdundo.com har offentliggjort i forbindelse med udbuddet og optagelse af aktier til handel på Nasdaq First North Growth Market Denmark. Virksomhedsbeskrivelsen er tilgængelig på Selskabets hjemmeside.
Denne meddelelse udgør ikke et tilbud om at sælge eller en opfordring til at tilbyde at købe aktier udstedt af Selskabet i nogen jurisdiktion, hvor et sådant tilbud eller salg ville være ulovligt, og meddelelsen og oplysningerne heri må hverken direkte eller indirekte distribueres eller offentliggøres i eller til sådanne jurisdiktioner.
Udbuddet gennemføres i henhold til dansk ret og de nye aktier udbydes kun i Danmark. Forhold, der behandles i denne meddelelse, kan udgøre fremadrettede udsagn, der ikke udgør historiske kendsgerninger. De fremadrettede udsagn i denne meddelelse er baseret på en række forudsætninger, hvoraf en stor del er baseret på yderligere forudsætninger. Selvom Mdundo.com vurderer, at disse forudsætninger var rimelige, da de blev foretaget, er de i sagens natur forbundet med betydelige kendte og ukendte risici, usikkerheder, uforudsete hændelser og andre væsentlige forhold, der er vanskelige eller umulige at forudsige eller uden for virksomhedens kontrol. Sådanne risici, usikkerheder, uforudsete hændelser og andre væsentlige forhold kan medføre, at de faktiske begivenheder afviger væsentligt fra de forventninger, der er udtrykt eller underforstået i forbindelse med de fremadrettede udsagn i denne meddelelse. De oplysninger, synspunkter og fremadrettede udsagn, der er indeholdt i denne meddelelse, er kun gældende pr. datoen for denne meddelelses offentliggørelse og kan ændres uden varsel.
Kontakter
Jesper Vesten Drescher, Bestyrelsesformand/Chairman of the board, +4523229900, ir@mdundo.com
Om Mdundo.com A/S
Mdundo er en ledende musiktjeneste i Afrika med millioner af brugere som streamer og downloader via vores hjemmeside og app hver eneste måned. Vores ambition er at give Afrikas millioner af internetabonnementer nem adgang til musik samt bidrage til struktur, legalitet og omsætning til musikindustrien. Mere: https://mdundo.com/
Vedhæftninger
Download selskabsmeddelelse.pdf
17.8.2020 08:43:11 CEST | Mdundo.com A/S |
Admission to trading on First North
Mdundo.com, an African music service with 5 million monthly active users and 20 million monthly downloads, is appling for admission to Nasdaq First North Denmark to accelerate the current growth in sub-Saharan Africa. The subscription period runs from 17 August to 28 August 2020, and the offer price is DKK 10.0 per share corresponding to a market value pre-offering of DKK 61.9 million. The offering of new shares is up to DKK 40 million.
Company announcement no. 1-2020
Copenhagen, 17 August 2020
“Mdundo has 5 million monthly users, but the potential is more than 30 times greater. With a steep growth curve and a very scalable solution, we plan to invest further in user growth to increase our market coverage in sub-Saharan Africa and within approximately three years establish Mdundo as the leading Pan-African music service for consumers and musicians. We want to achieve in Africa what Spotify has achieved in the West and what Tencent has achieved in Asia.” – Martin Nielsen, CEO Mdundo.com.
The offering in general
The expected gross revenue is DKK 30 – 40 million.
The offer price is DKK 10.0, corresponding to a market value of Mdundo.com before the offer of DKK 61.9 million.
The tender period runs from 17 August to 28 August 2020 at 23:59
The announcement of the offer is expected to take place on 2 September 2020 and the first trading day is expected to be 4 September 2020.
The background of Mdundo
239 million in sub-Saharan Africa (SSA) have access to the Internet through their mobile phones – a number that is expected to grow to 483 million by 2025 – equivalent to 39% of SSA’s population. 30% of mobile phone users listen to music on their mobile phone, however this is primarily done through illegal downloads, similar to the situation in Europe and the US 15 years ago – and before music services such as iTunes and Spotify took over the market. Several factors contribute to the development in SSA now moving in the same direction as in the West where music is accessed to a greater extent through legal music services.
Mdundo’s music service
Mdundo’s music service can be accessed online through the website www.mdundo.com and through an Android app for mobile phones. Mdundo has over 5 million active users on both the website and through the app as well as over 20 million downloads and streams per month. The music service is available to users worldwide but Mdundo has its business focus in 15 countries in sub-Saharan Africa, including a commercial market focus in Tanzania and Kenya, where Mdundo started in 2013, and a marketing focus in Nigeria, Ghana and Uganda.
Company description and investor meetings
Company description, subscription form and further information are available on Mdundo’s website www.mdundo.com and on www.nyemission.dk.
It is possible to meet Mdundo.com’s management at the following investor meetings:
Webinar on 19 August at 17:00 – 18:00
Investor meeting in Copenhagen on 20 August at 16:30 – 17:30
Webinar on August 24 at 19:30 – 20:30
Investor meeting in Århus on 25 August at 16:30 – 17:30
Webinar on August 27 at 17:00 – 18:00
Details of the offer and admission to trading
Subscription period: 17 August 2020 at 09:00 – 28 August 2020 at 23:59.
Offer price: DKK 10.00 per share of nominal DKK 0.10.
Number of shares before the Offering: 6,196,668 shares.
Market value: Based on the offer price, the market value of the Company is DKK 61.9 million. per the date of the company description.
New offered shares: The offer only includes newly issued shares and a maximum of 4,000,000 new shares, corresponding to gross proceeds of DKK 40 million. The Minimum offering is 3,000,000 new shares, corresponding to gross proceeds of DKK 30 million. If Minimum Offer of 3,000,000 share is not achieved, the offering will not be completed.
Allocation: If the total number of shares for which orders have been placed in the offering exceeds 4,000,000 shares, a reduction will be made as follows:
Subscription for shares up to and including DKK 250,000 are allocated 100%, if possible, and are otherwise reduced proportionately as decided by the Company’s Board of Directors and the Company’s Certified Adviser, Kapital Partner. It is possible that some groups of subscription orders will not be allotted shares.
For subscription for shares of DKK 250,000 or more are allocated individually (discretionary) as decided by the Company’s Board of Directors and the Company’s Certified Adviser, Kapital Partner. It is possible that some subscriptions for shares will not be allotted shares.
Existing shareholders: None of the existing shareholders sell shares at the time of the offering, and they are all subject to lock-up for a period of up to 12 months for up to 100% of their shares.
Submission of subscription order: The new shares can be subscribed for by submitting an electronic subscription order via the investor’s own bank or by submitting the subscription form to the investor’s own bank. A minimum of 400 shares must be subscribed for, corresponding to DKK 4,000 per subscription orders. The announcement of the result of the offering is expected to take place on 2 September 2020.
ISIN code and symbol: The company has one share class. The New Shares are settled in a temporary ISIN DK0061286291 upon completion of the offering. Once the share capital increase has been registered with the Danish Business Authority, the New Shares will be issued and admitted to trading in the same permanent ISIN code as the existing shares. The permanent ISIN code for the shares is DK0061286101 and the shares have been admitted to trading under the symbol “MDUNDO”.
Admission to trading: The new shares and the existing shares are conditionally approved for admission to trading on Nasdaq First North Growth Market Denmark, provided that the offering is completed and that Nasdaq First North’s requirements for shareholder diversification and Free Float are met. The first trading day for the shares on Nasdaq First North Growth Market Denmark is expected to be 4 September 2020.
More information:
CEO Martin Nielsen
Tel.: +45 93 94 40 55
Email: martin@mdundo.com
Chairman of the Board of Directors Jesper Drescher
Tel.: +45 23 22 99 00
Email: jesper@mdundo.com
Mdundo.com A/S
Jagtvænget 2
2920 Charlottenlund
www.mdundo.com
Certified Adviser
Kapital Partner ApS
Jernbanegade 4
1608 Copenhagen V
+45 89 88 78 46
www.kaptalpartner.dk
Important information
This company announcement does not constitute a company description or prospectus. No person should buy or subscribe for shares in Mdundo.com A/S unless this is done on the basis of information in the company description that Mdundo.com has published in connection with the offering and admission of shares to trading on Nasdaq First North Growth Market Denmark. The company description is available on the Company’s website.
This company announcement does not constitute an offer to sell or an invitation to offer to buy shares issued by the Company in any jurisdiction where such offer or sale would be illegal, and the notice and the information therein may not be directly or indirectly distributed or published in or to such jurisdictions.
The offering will be conducted in accordance with Danish law and the new shares will only be offered in Denmark. Matters addressed in this announcement may constitute forward-looking statements that do not constitute historical facts. The forward-looking statements in this announcement are based on a number of assumptions, much of which are based on assumptions. Although Mdundo.com considers these assumptions to be reasonable at the time they were made, they are inherently associated with significant known and unknown risks, uncertainties, unforeseen events and other significant matters that are difficult or impossible to predict or outside the company’s control. Such risks, uncertainties, unforeseen events and other material circumstances may cause actual events to differ materially from the expectations expressed or implied in connection with the forward-looking statements in this announcement. The information, views and forward-looking statements contained in this announcement are valid only as of the date of publication of this announcement and are subject to change without notice.
Contacts
Jesper Vesten Drescher, Bestyrelsesformand/Chairman of the board, +4523229900, ir@mdundo.com
About Mdundo.com A/S
Mdundo is a leading music service for Africa with millions of people streaming and downloading music from our app and website every month. We aim to provide Africa’s millions of internet users with easy access to music whilst contributing structure, legality, and income to the sector. More info: https://mdundo.com/
Attachments
Download announcement as PDF.pdf