BactiQuant indgår aftale med ny akvakulturpartner i Australien og New Zealand.

6.3.2023 09:14:17 CET | BactiQuant A/S |
Investor Nyheder
BactiQuant har i dag underskrevet en partnerkontrakt med Australske ”Fresh by Design”. Virksomheden blev etableret i 2004 og har nu 20 års erfaring med salg af kvalitetsudstyr til det australske og newzealandske akvakulturmarked.
Det glæder BactiQuant at annoncere vores nye samarbejde med Fresh by Design som åbner op for et nyt og spændende akvakulturmarked i Australien og New Zealand. Virksomheden er godt repræsenteret i regionen med kontorer i New South Wales, Tasmanien og New Zealand. Akvakultursektoren udgør nu med en vækst på 34% det hurtigst voksende segment indenfor fødevareproduktion i Australien og i de kommende år forventes der yderligere vækst. Den primære produktion ligger indenfor laks, tun og østers – men der produceres i dag mere end 40 forskellige kommercielle arter i australsk akvakultur. Fiskedødelighed og dårlig fiskevelfærd er en udfordring for akvakulturindustrien i hele verden. BactiQuants teknologi øger fiskevelfærden ved at skabe overblik og bidrage til bedre vandkvalitet i de store komplekse akvakultur-produktionssystemer. Gladere fisk giver større ydeevne og bedre kødkvalitet – og samtidig kan teknologien være med til at reducere dødeligheden. På den måde er BactiQuant med til forbedre vandforvaltningen, øge bæredygtighed og rentabiliteten i akvakultur – og nu er turen kommet til Australien og New Zealand.
CEO Morten Miller udtaler: ”BactiQuant arbejder benhårdt på at etablere nye globale salgskanaler i vores fokussegmenter. Vi er glade for at det er lykkedes at lande en aftale med en virkelig kompetent partner indenfor akvakultur i Australien og New Zealand. Dette er en region som traditionelt er meget åbent overfor ny teknologi og som har et højt niveau af digitalisering, automatisering og procesoptimering i deres industrier. Fresh by Design er en virksomhed som vi glæder os til at samarbejde med. De har en høj kompetence og mange års erfaring med drift af akvakultursystemer og er villig til at investere tid og ressourcer i markedsføringen af BactiQuant teknologi i et meget lovende akvakulturmarked”.
Kontakter

Henrik Enegaard Skaanderup, Bestyrelsesformand, +4540334470, henrik-skaanderup@mail.dk

Morten Miller, Chief Executive Officer CEO/CINO, +4523678732, miller@bactiquant.dk

Om BactiQuant A/S
Bactiquant has developed a technology that will revolutionize the monitoring of bacterial contamination levels in water and ensure optimum usage and handling of water around the world to the benefit of our customers and the sustainability of our planet. To show our environmental commitment, we have aligned our business with four of the UN’s Sustainable Development Goals. We believe that Bactiquant will be the world leader within mobile and online surveillance of bacterial contamination levels, and we are already well on our way. Headquartered in Denmark and operating across five continents, our customers come from a wide range of industries such as public water utility companies, industries needing water cooling or requiring wastewater treatment, and aquaculture.
Vedhæftninger

Download selskabsmeddelelse.pdf

Leave a Reply